SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polski autobus najlepszy na świecie! Elektryczny Solaris Urbino autobusem roku 2017

Polski autobus najlepszy na świecie! Elektryczny Solaris Urbino autobusem roku 2017

23.09.2016, godz. 10:02
Solaris Urbino 12 electric
Solaris Urbino 12 electric foto: Solaris

Polski Solaris najlepszy! Firma pokonała takich producentów jak: Mercedes, Volvo, Ebusco, Irizar, czy Van Hool. Elektryczny Solaris Urbino został uznany najlepszym autobusem miejskim roku 2017. To pierwszy w historii tytuł "Bus of the Year" dla pojazdu bateryjnego.

Doceniona za innowacyjny elektryczny produkt firma z podpoznańskiego Bolechowa, brylowała w Hanowerze podczas targów pojazdów użytkowych IAA.

-​ Zdajemy sobie sprawę z rangi tej nagrody. Znamy dziennikarzy ją przyznających i wiemy, jak trudno jest zdobyć ich zaufanie. To specjaliści i fachowcy, którzy bardzo dokładnie sprawdzają wszystkie aspekty - mówi Solange Olszewska, właścicielka firmy.

Przeczytaj też: Solaris - producent polskich autobusów skończył 20 lat

Nowy Solaris Urbino 12 electric ma zamontowaną innowacyjną oś elektryczną, w którą wbudowane są dwa niezależne silniki elektryczne o maksymalnej mocy 2 x 125 kW. Pojazd jest wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh, podzielone na 6 pakietów, z których każdy wynosi 40 kWh. Baterie o pojemności 160 kWh umieszczono z tyłu pojazdu, a pozostałych 80 kWh zainstalowano na dachu, nad pierwszą osią. W autobusie zamontowano dwa systemy ładowania: z wykorzystaniem pantografu, np. w trakcie postoju na przystankach, lub poprzez złącze typu plug-in z ładowarki znajdującej się na terenie zajezdni autobusowej.

Solaris od kilku lat rozwija technologię elektryczną. Autobusy bateryjne produkuje od 2011 roku. Takie sprzęty jeżdżą już w niektórych polskich oraz kilkudziesięciu europejskich miastach.

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: