SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polskie drogi będą budowane w systemie 2+1 dla poprawy bezpieczeństwa - WIDEO

Polskie drogi będą budowane w systemie 2+1 dla poprawy bezpieczeństwa - WIDEO

15.03.2015, godz. 11:05
polskie drogi, budowa dróg, drogi krajowe
foto: GDDKiA

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało dwa rozporządzenia z których wynika, że na drogach publicznych przybędzie odcinków w systemie 2+1. Wszystko celem podniesienia bezpieczeństwa na polskich szosach.

Wszystko dotyczy rozporządzeń, które wprowadzają zmiany w obowiązujących przepisach techniczno-budowlanych w zakresie budownictwa drogowego. Dzięki nowelizacji na istniejących lub nowoprojektowanych trasach krajowych będą tworzone dodatkowe pasy umożliwiające wyprzedzanie. Drogi mają być tworzone w przekroju 2+1 z fizycznym rozdzieleniem przeciwnych kierunków ruchu.

Przekrój 2+1 oznacza w praktyce wyposażenie dróg naprzemiennie raz w jeden, raz w dwa pasy ruchu. Takie odcinki można już spotkać na terenie Polski - chociażby w ciągu obwodnicy Olecka czy Żyrardowa. W tym systemie ma również zostać wybudowana obwodnica Wielunia czy Bełchatowa.

Zobacz też: Bramki na autostradach nie znikną? Rząd chce się wycofać ze swoich planów

Uporządkowane zostały również przepisy techniczne dotyczące m.in. szerokości pasów ruchu oraz parametrów i zasad stosowania dodatkowych jezdni służących obsłudze terenów przyległych do pasa drogowego. Pozwoli to zarządcom dróg niższych kategorii na budowę dróg o lepszych parametrach technicznych.

Przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia i nie będą dotyczyć projektów na które już zostały wydane decyzje o pozwoleniu na budowę.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

/źródło wideo: x-news/

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: