SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie. Tracimy przez to 50 miliardów złotych

Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie. Tracimy przez to 50 miliardów złotych

30.03.2017, godz. 11:38
WYPADEK NA RACŁAWICKIEJ.
foto: Super Express

Narzekamy na rosnące ceny ubezpieczeń OC, jednak jak się okazuje, nie jeździmy bezpieczniej. Po dobrych kilku latach odnotowano dwuprocentowy wzrost wypadków śmiertelnych na polskich drogach.

Podczas gdy Wspólnota jeździ bezpieczniej i w 2016 roku znów udało się zmniejszyć liczbę zabitych o dwa procent, o tyle samo wzrosły notowania ofiar na drogach w Polsce. Jeszcze w 2010 roku w Europie zginęło ponad 30 000 osób, w 2016 roku – już "tylko" 25 tysięcy.

W Polsce w 2016 roku w wypadkach zginęło 2993 osób, o 47 więcej niż w 2015 roku. Polska wypada źle na tle Czech, Słowacji czy Litwy, gdzie drogi stają się coraz bezpieczniejsze. Czy powodem może być zlikwidowanie fotoradarów w gminach? Trudno na razie odpowiedzieć na to pytanie – sytuację trzeba będzie obserwować przez dłuższy okres. Na pewno lepiej jest na autostradach, gorzej z bezpieczeństwem na jednojezdniowych nitkach dwukierunkowych.

Zobacz też: Czy ceny ubezpieczeń będą zależne od stylu jazdy?

Różnice w suchych statystykach mogą wydawać się niewielkie, ale podsumowując straty związane z leczeniem, pogrzebami, pracą służb czy nawet zastąpieniem zmarłych na miejscu pracy, okazuje się, że gospodarka traci. I to sporo.

Jak donosi serwis money.pl, jeden zabity to koszt nawet 2 milionów złotych (dane z 2015 roku). Ranny obciąża gospodarkę średnio o 300 tysięcy złotych więcej. Jeden wypadek – gdzie ktokolwiek ponosi obrażenia – to utracony milion.

Prognozy przewidują – lecz oficjalne dane pojawią się w listopadzie – że rok 2016 kosztował nas na drogach ponad 50 miliardów złotych.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: