SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Posłowie chcą likwidacji akcyzy

Posłowie chcą likwidacji akcyzy

28.02.2017, godz. 14:46
Nowy salon Mercedes-Benz otwarty we Wrocławiu
Nowy salon Mercedes-Benz otwarty we Wrocławiu foto: Grupa Wróbel

Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej z obowiązującą akcyzą na samochody. Posłowie Kukiz’15 przygotowali projekt ustawy, który całkowicie likwiduje ten podatek. Szansę na jej wejście w życie są jednak niewielkie.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, podatkiem akcyzowym musi być objęty prąd, alkohol i tytoń. Nie ma żadnego zapisku mówiącego o samochodach. Jak słusznie zauważył wicemarszałek sejmu, Stanisław Tyszka, użytkowanie pojazdu w Polsce jest nadmiernie opodatkowane. Najpierw w momencie zakupu, później spotykamy się z np. akcyzą na paliwo. Nie zapomnijmy też o opłacie paliwowej czy podatku VAT za każdy litr wlany do baku.

Posłowie Kukiz’15 twierdzą, że objęcie samochodów akcyzą ma na celu wyłącznie zapewnienie odpowiednich wpływów do budżetu. Jeszcze dwa miesiące temu niezwykle gorącym tematem były nowe stawki akcyzy (które jeszcze nie weszły w życie). Faworyzowały one zakup nowego auta z małym silnikiem, czyniły za to kupno starszej limuzyny całkowicie nieopłacalnym.

Pisaliśmy o: Nowa akcyza 2017 zależna od pojemności, emisji i wieku

Zlikwidowanie akcyzy miałoby rozruszać rynek samochodów nowych (który i tak rośnie jak na drożdżach). Zlikwidowałoby to również efekt rejestrowania drogich samochodów za granicą (gdzie akcyza nie obowiązuje). Nie zapominajmy o ukróceniu zjawiska oszustw na wartości pojazdu.

Biorąc pod uwagę rozwój rynku motoryzacyjnego (ponad 400 tysięcy nowych samochodów sprzedanych, większość do flot), pomysł spodoba się kierowcom. Zapewne zupełnie inaczej podejdzie do tego rząd.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: