SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Posłuchaj genialnego dźwięku silnika STRATOPOLONEZA

Posłuchaj genialnego dźwięku silnika STRATOPOLONEZA

21.09.2016, godz. 10:25
Stratopolonez
Stratopolonez foto: YouTube

Na zakończonej niedawno szóstej edycji Verva Street Racing można było zobaczyć perełki światowej motoryzacji. Na imprezie pojawiła się również polska legenda, Stratopolonez.

Stratopolonez to dzieło Działu Badań Specjalnych Ośrodka Badawczo Rozwojowego FSO. To właśnie inżynierowie skupieni w tej komórce otrzymali zadanie stworzenia samochodu wyścigowego z silnikiem umieszczonym centralnie na bazie Poloneza.

Jednostka napędowa trafiła do FSO z samochodu należącego do syna premiera Jaroszewicza, Andrzeja, który rozbił swoją rajdową Lancię Stratos. W połączeniu z między innymi chłodnicą od Stara, silnik trafił do Poloneza, a raczej jego nadwozia. Rama bowiem została przejęta z Lancii.

Zobacz też: Tak było na VERVA Street Racing 2016 - ponad 250 tysięcy koni mechanicznych i rekordowa frekwencja

Prędkość maksymalna auta to nieco ponad 200 kilometrów na godzinę. Stratopolonez przyspieszał do setki w mniej niż 6 sekund. Aby zmniejszyć nadsterowność (która i tak była olbrzymia) zamontowano opony o szerokości 350 milimetrów. To wymusiło poszerzenie błotników.

Stratopolonezem ścigał się między innymi Marian Bublewicz. Auto konkurowało na szutrach z Porsche 911 czy Renault 5 Turbo.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: