SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Powraca wyścigowy cykl Skoda Octavia Cup

Powraca wyścigowy cykl Skoda Octavia Cup

14.04.2016, godz. 14:51
Skoda Octavia Cup
Skoda Octavia Cup foto: Skoda

Wyścigowe puchary mają w Czeskiej Republice bardzo mocne korzenie, szczególnie jeśli chodzi o kultowy już Skoda Octavia Cup. W trakcie 12-letniej historii pucharu (1998–2010) w serii na europejskim poziomie kształcili się tacy kierowcy jak: Jan Kopecký czy Stefan Rosina, znany polskim kibicom ze starów w Porsche Supercup u boku Kuby Giermaziaka. Oprócz nich za kierownicami pucharowych samochodów zasiadało ponad 120 innych kierowców, którzy w dalszych krokach swoich wyścigowych karier z powodzeniem wykorzystali naukę wyniesioną z Octavii.

Po pięcioletniej przerwie Skoda powraca na europejskie tory z zupełnie nowym samochodem, przy którego projekcie inżynierowie z Mladá Boleslav czerpali z doświadczenia zdobytego przez Grupę Volkswagen w czasie organizacji słynnych pucharów SEAT Leon Eurocup, VW Golf Cup czy Audi TT Cup. Ważną informacją dla przyszłych zawodników, a także kibiców jest fakt, że organizator gwarantuje przynajmniej 4 lata trwania pucharu.

Zobacz też: Współczesna Skoda Octavia ma już 20 lat

Celem tego projektu jest zainteresowanie młodych utalentowanych kierowców i pomoc w wejściu w świat sportów motorowych. W nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już w ostatni weekend kwietnia, zawodnicy staną do rywalizacji podczas pięciu weekendów wyścigowych. Areną walki będą tory, które na stałe wpisały się w karty historii wyścigów samochodowych: Hungaroring, Red Bull Ring, Most, Slovakia Ring oraz Brno. W międzynarodowej stawce młodych zawodników nie zabraknie także polskich akcentów – na starcie wszystkich rund pojawią się bowiem bracia Rzepeccy – Adam i Tomasz, znani ze startów w Renault Clio czy Volkswagen Golf Cup. Z kolei w 2009 roku mistrzem serii został Mateusz Lisowski.

Pucharowa Skoda Octavia 2016 dysponować będzie mocą 280 koni mechanicznych, przenoszonych na przednie koła za pomocą automatycznej skrzyni DSG z mechanicznym samoblokującym się dyferencjałem.

Kalendarz Skoda Octavia Cup 2016

I runda - Hungaroring, Węgry (28–30 kwietnia)
II runda - Red Bull Ring, Austria (14–15 maja)
III runda- Most, Czechy (17–19 czerwca)
IV runda - Slovakia Ring, Słowacja (19–21 sierpnia)
V runda - Brno, Czechy (9–11 września)

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: