SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Prezes koncernu Volkswagen AG Martin Winterkorn złożył rezygnację przez skandal

Prezes koncernu Volkswagen AG Martin Winterkorn złożył rezygnację przez skandal

23.09.2015, godz. 19:11
Martin Winterkorn, Volkswagen
Martin Winterkorn foto: Volkswagen

Prof. dr Martin Winterkorn, prezes zarządu Volkswagen AG, złożył rezygnację. Decyzja ta wiąże się z głośnym skandalem dotyczącym fałszowania pomiarów emisji spalin w silnikach wysokoprężnych.

Martin Winterkorn w porozumieniu z radą nadzorczą koncernu ustąpił z funkcji szefa w środę 23 września. Wiadomość ta jest oficjalna, potwierdza ją koncern Volkswagen AG oraz sam były już prezes. - Jako szef zarządu biorę na siebie odpowiedzialność za ujawnione nieprawidłowości w silnikach diesla" - napisał Winterkorn. - Volkswagen potrzebuje nowego startu, także i w sprawach personalnych. Swoim odejściem toruję ku temu drogę" - czytamy w oświadczeniu.

Sprawdź: Silniki EA 189 - w jakich modelach były montowane

Rezygnacja prezesa ma związek z zataczającym coraz większe kręgi międzynarodowym skandalem. Volkswagen oszukiwał na pomiarach zawartości szkodliwych substancji w spalinach, wydobywających się z silników wysokoprężnych. Sprawę wykryli amerykańscy badacze. Działanie tego typu w celu obejścia przyjętych norm jest w świetle prawa nielegalne.

Problem fałszowania danych dotyczy silników z rodziny EA 189, czyli jednostek 2.0 TDI, które pracują w około 11 mln aut na świecie (samochody marek VW, Audi, Skoda, Seat). Volkswagen AG zobowiązał się dokonać wszelkich możliwych starań i prac nad wyeliminowaniem zauważonych odchyleń przy pomocy środków technicznych. Na niezbędne czynności serwisowe już zabezpieczonych zostało około 6,5 mld euro.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: