SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Prezydenckie BMW serii 7 High Security. W takim aucie Andrzej Duda miał wypadek

Prezydenckie BMW serii 7 High Security. W takim aucie Andrzej Duda miał wypadek

05.03.2016, godz. 23:52
BMW serii 7 High Security
BMW serii 7 High Security foto: BMW

Samochody wożące głowy państw oraz najważniejsze osoby zasiadające w rządach, choć często wyglądają jak seryjne auta opuszczające fabryki, tak naprawdę wcale takie nie są. Do tej grupy należy BMW serii 7 występujące w odmianie High Security. Samochodem BMW dokładnie w takiej wersji jest wożony polski prezydent, i dokładnie w takim aucie doszło do incydentu na autostradzie A4 z Andrzejem Dudą na pokładzie.

Wiodący producenci samochodów klasy premium, mają w swoich ofertach pojazdy spełniające najostrzejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa osób, dla których podróż samochodem wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Marka BMW oferuje flagowe BMW serii 7 w dwóch wytrzymałych odmianach zapewniających poziom ochrony balistycznej VR7 - są to wersje 760Li High Security oraz BMW 750Li High Security.

BMW High Security

Jedno z BMW służących we flocie BOR, to model 760Li High Security (kod modelowy E67) z 2010 roku. Model ten charakteryzuje się specjalnym przygotowaniem i zwiększoną masą własną, wynoszącą blisko 3 tony. Poszczególne elementy podwozia są dostosowane do zwiększonej wagi pojazdu, wynikającej z zastosowania opancerzenia. Stąd wzmocnione zawieszenia kół i amortyzatorów. Opancerzenie obejmujące drzwi, dach, słupki, podłogę i przegrodę bagażnika, chroni przedział pasażerski przed wszelkimi rodzajami potencjalnych ataków. Stalowe elementy karoserii są do tego stopnia wytrzymałe, że odpowiadają klasie odporności VR9.

Sprawdź też: Mercedes-Maybach S600 Guard: forteca na kołach

Kolejne zabezpieczenie to kuloodporne oszklenie nadwozia, mające grubość 6cm. Szyby pokryte są od wewnątrz warstwą poliwęglanu, dzięki czemu pasażerom nie grozi poranienie odłamkami szkła. Auto jest w stanie wytrzymać ostrzał z broni ręcznej, karabinu maszynowego, atak z przeciwpancernej amunicji zapalającej czy nawet eksplozję materiału wybuchowego. Wyposażenie obejmuje specjalny system gaśniczy z czujnikami temperatury, umożliwiający zgaszenie pożaru w przedziale silnikowym lub pod samochodem. Auto pozwala też chronić pasażerów przed atakiem gazowym.

Mocny silnik

Dynamika i komfort jazdy nie odbiega od modeli seryjnych. Do napędu BMW 760Li wykorzystano silnik benzynowy 6.0 V12 z doładowaniem BMW TwinPower Turbo. Generowana moc wynosi 544 KM przy 5250 obr./min. i 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy 1500 obr./min. Limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,2 sekundy, a maksymalna prędkość ograniczona została elektronicznie do 210 km/h. Napęd na koła tylne przenosi 8-biegowa przekładnia automatyczna. Słabsza wersja BMW 750Li High Security ma silnik 4.4 litra V8 (moc 407 KM i 600 Nm, rzyspieszenie do "setki" trwa 7,9 s).

Zobacz: Nowe Audi A8 L Security: dla najważniejszych VIP-ów

Podwozie dla maksimum oferowanego komfortu jest wyposażone w elektronicznie sterowany system dynamicznej kontroli tłumienia (DynamicDamping Control), co pozwala dostosowywać charakterystykę pracy amortyzatorów zarówno do specyfiki nawierzchni drogi, jaki do stylu jazdy kierowcy samochodu. Na felgi są założone specjalne opony Michelin PAX Pilot Primacy lub Alpin, które są czymś znacznie więcej, niż tylko standardowymi oponami typu run flat. Po ich przebiciu można wciąż jechać, dzięki specjalnej wkładce zastosowanej wewnątrz, a sama opona jest zabezpieczona specjalnym rantem przed zsunięciem się z obręczy.

Wypadek na autostradzie A4

W dniu 4 marca 2016 r. doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem Andrzeja Dudy. W BMW z prezydentem wiezionym autostradą A4 pękła opona, która nie miała prawa ulec zniszczeniu. Samochód wypadł na pobocze i został unieruchomiony. Biegli badają tajemniczą sprawę.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: