SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Projekt Via Carpatia napotyka kolejne problemy

Projekt Via Carpatia napotyka kolejne problemy

26.09.2016, godz. 10:24
Podkarpacki odcinek S19
foto: GDDKiA

Via Carpatia, czyli odcinek łączący Białystok, Lublin i Rzeszów, nabiera powoli kształtów. Tyle, że na oficjalne otwarcie trasy przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Pomysł na Via Carpatia narodził się w 2006 roku. Trasa ma finalnie połączyć Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji i rozbudzić potencjał tzw. ściany wschodniej. Na Podlasiu, na tysiąc kilometrów asfaltu przypada tylko jeden kilometr drogi szybkiego ruchu. Na Śląsku czy w łódzkim – aż 14 razy więcej.

Zobacz też: Kraków będzie miał północną obwodnicę!

Tomasz Komarnicki, wicedyrektor Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN twierdzi, że „budowa dróg pobudza wzrost gospodarczy. Infrastruktura jest warunkiem koniecznym do rozwoju, chociaż nie jedynym”.

Pierwszy odcinek połączy Rzeszów z Lublinem, lecz problemem w tym wypadku może być zabezpieczenie finansowe - aż  6 miliardów złotych za 160 kilometrów.

Oficjalne stanowisko Ministerstwa Infrastruktury stwierdza, że Via Carpatia zostanie w całości otwarta w 2023 roku. Pojawiają się jednak komentarze, że inwestycja jest słabo przygotowana i ten termin może nie zostać utrzymany.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebookuautor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: