SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Przekroczenie prędkości w mieście - będą zmiany w przepisach

Przekroczenie prędkości w mieście - będą zmiany w przepisach

16.05.2017, godz. 14:26
kontrola drogowa, drogówka, nieoznakowany radiowóz
foto: SuperAuto24.pl

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnej taryfy ulgowej za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Trybunał Konstytucyjny uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą. Zmianami w tej materii postanowili zająć się senatorowie.

Jak donosi Instytut Badań Motoryzacyjnych SAMAR, grupa senatorów związana z Markiem Borowskim zgłosiła interesujący projekt poprawek. Mają one na celu wprowadzenie zmian w kwestii przekroczenia prędkości o 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Kierowcy pędzący przez miasto nie pożegnają się z dokumentem, jeśli zrobili to w stanie wyższej konieczności.

Zobacz też: Od nowego roku koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

Problem zauważył już przez Trybunał Konstytucyjny w zeszłym roku – ustawa przewiduje karanie niezależnie od pobudek. Tymczasem nadzwyczajne sytuacje (rodząca kobieta, transport chorego) powinny stanowić podstawę do odstąpienia od odebrania dokumentu.

Senatorowie chcą też, by w przypadku ratowania życia lub zdrowia, można by przewozić większą ilość pasażerów niż przewiduje to dowód rejestracyjny auta (za to również odbierane jest prawo jazdy!). W uzasadnieniu można przeczytać, że nie należy wykluczyć sytuacji, w której prowadzący pojazd będzie musiał wybierać pomiędzy życiem dwóch osób.

Jeśli poprawki zostaną przyjęte, wejdą one w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebook

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: