SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Przekroczysz prędkość o 50 km/h, stracisz prawo jazdy na 3 miesiące! Prezydent podpisał nowelizację

Przekroczysz prędkość o 50 km/h, stracisz prawo jazdy na 3 miesiące! Prezydent podpisał nowelizację

03.04.2015, godz. 13:48
policja, drogówka, kontrola drogowa, pomiar prędkości
foto: Super Express

Jak już wspominaliśmy wcześniej parlament przegłosował zaostrzenie przepisów kodeksu ruchu drogowego. Teraz nowelę podpisał prezydent i nowe przepisy wejdą w życie.

Dużo dotkliwsze będą kary dla pijanych kierowców i piratów drogowych. W przypadku tych pierwszych oprócz kary i zatrzymania prawa jazdy, sąd zasądzałby nawiązki i inne świadczenia pieniężne. Za jazdę po pijanemu byłoby to 5000 zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Przy kolejnym zatrzymaniu za to samo przestępstwo, byłoby już 10 000 zł. Możliwe byłoby skrócenie czasu zatrzymania prawa jazdy w przypadku montażu urządzenia "alcolock" w pojeździe skazanego.

Zobacz też: Mandaty za przekroczenie prędkości do nawet 1500 zł! Będą poważne zmiany w prawie

Dużo bardziej dotkliwe będą również kary dla piratów drogowych. Kierowcy przyłapanemu w obszarze zabudowanym, na przekroczeniu prędkości o co najmniej 50 km/h, zostanie odebrane prawo jazdy na trzy miesiące. Jeżeli ta osoba zostanie ponownie przyłapana na prowadzeniu, okres ten wydłuży się do 6 miesięcy. W przypadku trzeciego przyłapania prawo jazdy będzie definitywnie utracone. Prowadzenie pojazdu bez uprawnień, które zostały odebrane przez sąd będzie traktowane jak przestępstwo. Takie same konsekwencje grożą kierowcy, który przewozi zbyt dużą ilość osób (powyżej tej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym).

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: