SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news PSA i Ford chcą rozszerzyć współpracę w dziedzinie connected cars

PSA i Ford chcą rozszerzyć współpracę w dziedzinie connected cars

14.01.2016, godz. 09:28
system multimedialny
system multimedialny foto: Peugeot

Po 15 latach owocnej współpracy w zakresie zespołów napędowych, francuskie PSA Peugeot Citroen i amerykański Ford analizują obecnie możliwość rozszerzenia współpracy w dziedzinie tzw. connected cars.

Koncerny postanowiły zjednoczyć swoje siły przy opracowywaniu następnej generacji pokładowych systemów informacyjno-rozrywkowych (infotainment) i dostępu do zewnętrznych aplikacji, w celu zapewnienia kierowcom jeszcze bezpieczniejszych i bardziej praktycznych warunków jazdy. W ramach prac, PSA Peugeot Citroen i Ford Motor Company (we współpracy z należącą do Forda firmą Livio), zbadają możliwości wykorzystania efektu synergii między technologiami SmartDeviceLink (SDL) i Car Easy Apps (CEA).

Sprawdź: Autonomiczny Citroen przechał dystans 3000 km

SmartDeviceLink

SmartDeviceLink jest platformą Open Source, ułatwiającą integrację aplikacji na smartfony (rozrywka, prognoza pogody, parkingi itp.) z pokładowymi systemami Infotainment samochodu. Aplikacje te są łatwo dostępne za pośrednictwem funkcji poleceń głosowych, wyświetlacza i tablicy rozdzielczej. Oprócz wyjątkowo prostej obsługi, technologia SDL umożliwia twórcom aplikacji ich zintegrowanie, przy wykorzystaniu danych pojazdu, i stworzenie - w ramach pojedynczej, zbiorczej aplikacji - bogatej i zintegrowanej oferty, wyróżniającej się na tle rozwiązań konkurencji. Producenci samochodów mogą bez obaw stawiać na technologię SDL przy integrowaniu różnych aplikacji z systemami pokładowymi, korzystając przy tym z własnych Interfejsów Człowiek-Maszyna oraz doświadczeń klientów.

Czytaj: Toyota tworzy mapy aktualizowane w czasie rzeczywistym

Car Easy Apps

Car Easy Apps jest platformą programową bezpiecznej wymiany danych, która ma stworzyć „ekosystem” aplikacji mobilnych samochodu. Wymiana danych między samochodem, inteligentnymi urządzeniami i „Chmurą”, zapewni znacznie bogatsze doznania z jazdy i umożliwi otwarcie na nowe funkcje użytkowe i usługi dla klienta. Stwarza również sprzyjające warunki do tworzenia nowych usług w oparciu o wspomniany „ekosystem”. Dostępne z pokładu samochodu aplikacje będą odpowiednio kontrolowane i zabezpieczone dla zapewnienia prywatności ich użytkowników i prawidłowego działania samochodu.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: