SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Quad Rafała Sonika: czterokołowiec zwycięzcy Rajdu Dakar 2015 to Yamaha Raptor 700 - WIDEO

Quad Rafała Sonika: czterokołowiec zwycięzcy Rajdu Dakar 2015 to Yamaha Raptor 700 - WIDEO

17.01.2015, godz. 15:43
Rafał Sonik, Yamaha Raptor 700, Rajd Dakar
Rafał Sonik na quadzie Yamaha Raptor 700 foto: EAST NEWS

Żeby wygrać morderczy Rajd Dakar, trzeba mieć nie tylko wielkie umiejętności, końskie zdrowie i mnóstwo odwagi, ale dysponować też odpowiednim sprzętem. Rafał Sonik, zwycięzca tegorocznego Dakaru 2015 nie dokonałby tego wyczynu, gdyby nie quad Yamaha Raptor 700.

Najbardziej prestiżowy rajd terenowy świata w kategorii czterokołowców, w tm roku należy do Rafała Sonika. W pokonaniu piaszczystych i kamienistych bezdroży Ameryki Południowej, pomogła sportowcowi specjalnie przygotowana maszyna. Quad Sonika sprostał wysokiej temperaturze i nie straszny był mu wszechobecny pył i kurz wnikający w każdą możliwą szczelinę.

Yamaha Raptor 700 - specyfikacja quada Sonika

Podobnie jak w poprzednich edycjach Dakaru, Rafał Sonik jechał Yamahą Raptor 700. Quad został poddany jednak odpowiednim modyfikacjom. Rama została wzmocniona, seryjne amortyzatory, sprężyny oraz wahacze wymieniono na bardziej wytrzymalsze, dzięki podzespołom produkcji specjalistycznych firm. Do napędu służy silnik przeszczepiony z motocykla Yamaha TDM 900. 2-cylindrowa, rzędowa jednostka ma jednak ograniczoną pojemność do 750 cm3. Motor napędza tylną oś za sprawą łańcucha. W chłodzeniu jednostki wykorzystano chłodnicę z dwoma wentylatorami o najwyższej wydajności, a także chłodnicę oleju.

Zobacz też: Widowiskowa kraksa na Rajdzie Dakar 2015! Załoga to przeżyła - WIDEO

Układ dolotowy, wydechowy oraz paliwowy także nie pozostał seryjny. Zmodyfikowano dodatkowo zbiorniki paliwa, owiewki, cały osprzęt elektryczny i oświetlenie quada. Osprzęt zawiera rozbudowany elektroniczny system nawigacji. Ogumienie to natomiast wyczynowe opony dbające o odpowiednią przyczepność w zróżnicowanym terenie. Prędkość maksymalna jaką jest w stanie osiągnąć tak zmodyfikowana maszyna to 150 km/h.

Rafał Sonik w Rajdach Dakar

Rafał Sonik już kilkukrotnie startował w Dakarze. Dwa razy był trzeci oraz po jednym razie drugi, czwarty i piąty. Rok 2015 okazał się najszczęśliwszy w całej historii jego startów i przyniósł kierowcy zwycięstwo. Jest to pierwszy w historii imprezy triumf polskiego zawodnika. W sumie Sonik w Dakarze 2015 siedem razy stawał na podium, z czego wygrał aż trzy etapy. W klasyfikacji generalnej polski zawodnik miał miał aż trzy godziny przewagi nad drugim Ignacio Casale z Chile.

WIDEO - taka jest Yamaha zwycięzcy Rajdu Dakar 2015

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: