SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Rajd Polski: fakty i ciekawostki o jednej z najstarszych imprez rajdowych świata

Rajd Polski: fakty i ciekawostki o jednej z najstarszych imprez rajdowych świata

25.06.2014, godz. 10:01
Volkswagen Polo R WRC
Volkswagen Polo R WRC foto:

W dniach od 26 do 29 czerwca rusza 71. Rajd Polski, stanowiący siódmą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Areną zmagań najlepszych kierowców świata będą szutrowe odcinki specjalne zlokalizowane na Mazurach oraz w okolicach litewskich Druskiennik. Jaka jest historia Rajdu Polski? Prezentujemy najważniejsze fakty i ciekawostki.

- Rajd Polski jest organizowany od 1921 roku. Po Rajdzie Monte Carlo (od 1911 roku) jest to najstarsza impreza w sporcie rajdowym.

- Mimo że Rajd Polski rozgrywany jest od 1921 roku, dotychczas tylko dwa razy był zaliczany do cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC). Było to w roku debiutu Rajdowych MŚ w 1973 i w sezonie 2009. Od 1964 roku rajdy w Polsce 44 razy zaliczane były do aktualnych Rajdowych Mistrzostw Europy FIA (ERC).

- Pierwszym zwycięzcą Rajdu Polski był lokalny kierowca Tadeusz Hayne w 1921 roku. Polak w swoim aucie marki Dodge pokonał sześciu innych uczestników.

Zobacz też: Robert Kubica na Rajd Polski przemalował rajdówkę w biało-czerwone barwy

- Pierwszy rajd w ramach Rajdowych MŚ w Polsce w 1973 roku wygrał Niemiec. Achim Warmbold triumfował wtedy w Fiacie. Jego pilotem był Jean Todt (Francuz), aktualny prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA.

- W roku 2009 Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen (FIN/FIN) w Fordzie wygrali ostatni rajd WRC goszczący w Polsce.

- Rajd Polski od 2005 roku rozgrywany jest na szutrowych drogach Pojezierza Mazurskiego.

- Skoda, marka koncernu Volkswagen, w 2012 roku odnosiła sukcesy w Rajdzie Polski w ramach Rajdowych Mistrzostw Europy FIA (ERC). Duet Esapekka Lappi/Janne Ferm (FIN/FIN), wtedy także prowadzący w klasyfikacji generalnej ERC, wygrał rajd w Skoda Fabia Super 2000.

- Rajd Polski zastąpił w 2014 roku Rajd Grecji w kalendarzu MŚ. W 2013 roku w Grecji załoga Volkswagena Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN) odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w Polo R WRC.

- W 2014 roku na uczestników czekają 24 odcinki specjalne o łącznej długości 362,48 kilometra. Cały dystans wynosi 1.671,34 kilometra. Nowością w porównaniu z 2009 roku są m. in. odcinki specjalne na Litwie drugiego dnia rajdu.

Sprawdź też: Rajd Polski 2014: start w Mikołajkach, 24 odcinki specjalne, bilety od 35 zł

- Główna kwatera rajdu w 2014 roku znajduje się w miejscowości turystycznej Mikołajki, mieście w województwie warmińsko-mazurskim, liczącym ponad 3.800 mieszkańców.

- 71. Rajd Polski jest organizowany przez Polski Związek Motorowy (PZM) we współpracy z Litewską Federacją Sportów Motorowych (LASF) i Automobilklubem Polski.

- Po raz pierwszy w historii Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) rajd będzie rozgrywany w dwóch krajach z różnymi strefami czasowymi. W Polsce obowiązuje czas środkowoeuropejski (UTC+01:00), natomiast na Litwie czas wschodnioeuropejski (UTC+02:00). Jednak Rajd Polski na całym dystansie opiera się na tym samym czasie – czas polski stanowi tzw. czas rajdowy.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: