SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Rowan Atkinson sprzedał McLarena F1 - zarobił na nim 40 mln zł

Rowan Atkinson sprzedał McLarena F1 - zarobił na nim 40 mln zł

10.06.2015, godz. 11:24
McLaren F1 Rowana Atkinsona
McLaren F1 Rowana Atkinsona foto: Worldcarfans

Znany aktor Rowan Atkinson ma głowę do interesów. Swój ulubiony samochód, który był na dodatek aż dwa razy rozbity, sprzedał za blisko 8 million funtów (45 mln zł).

Brytyjski komik wcielający się w słynną rolę Jasia fasoli, to koneser i kolekcjoner samochodów. Oczkiem w głowie Atkinsona był przez lata McLaren F1 z 1997 roku (numer 61, z 64 egzemplarzy dopuszczonych do ruchu). Tym samochodem zdołał pokonać przez te wszystkie lata 65,983 km. W tym czasie gwiazdor też dwukrotnie rozbił swojego drogocennego McLarena. Druga kraksa z 2011 roku była tak poważna, że kwota wypłaty odszkodowania opiewała na 910 000 funtów (ponad 5,1 miliona złotych). Auto zostało jednak naprawione i według londyńskiego salonu Taylor & Crawley, który pośredniczył w sprzedaży, maszyna prezentuje świetną kondycję.

Zobacz: Rowan Atkinson vel Jaś Fasola rozbił McLarena F1 - ZDJĘCIA

Co sprawia, że McLaren F1 jest tak drogi? Sportowy wóz przez długi czas był rekordzistą prędkości dla samochodu produkcyjnego – rozpędza się do 388,5 km/h. Na dodate, przez cały okres produkcji stworzono zaledwie 107 egzemplarzy. Za napęd odpowiada jednostka V12 o pojemności 6.1 litra. Moc 627 KM jest przenoszona na tylne koła przy pomocy 6-biegowej skrzyni manualnej.

Za swój egzemplarz Rowan Atkinson życzył sobie oszałamiające 8 milionów funtów! Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fak, że za auto zapłacił kilkanaście lat temu 540 tys. funtów. To w rozrachunku daje w przeliczeniu na polską walutę, czystą kwotę zarobku około 40 mln zł.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: