SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych czeka okres zmian przez rozwój pojazdów autonomicznych

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych czeka okres zmian przez rozwój pojazdów autonomicznych

06.05.2016, godz. 09:16
jazda autonomiczna
foto: Volvo

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych czeka okres radykalnych zmian w związku z pojawieniem się samochodów autonomicznych i z oczekiwanym spadkiem liczby zdarzeń drogowych o 80% do 2035 roku. Stawki ubezpieczeniowe muszą spaść, co zostało obwieszczone podczas dyskusji panelowej, zorganizowanej przez Volvo Cars i Thatcham Research.

Badania przeprowadzone przez Swiss Re and HERE udowodniły, że poprzez wprowadzenie technologii autonomicznych aut wpływy ze składek ubezpieczeniowych zmaleją o 20 miliardów dolarów do 2020 roku. W chwili obecnej rynek ubezpieczeń komunikacyjnych generuje 42% wszystkich składek ubezpieczeniowych nieobejmujących ubezpieczeń na życie.

Volvo Cars wierzy, że sektor ubezpieczeniowy nie ma wyboru i musi w odpowiedni sposób reagować i sprostać nowym wyzwaniom dla obecnego modelu biznesowego.

Przeczytaj: TEST Volvo V60 Polestar: wyścigowa technologia w cywilnym aucie

Średnio i długoterminowy wpływ na rynek ubezpieczeniowy będzie znaczący. Nie zapominajmy jednak o prawdziwym powodzie – mniej wypadków, mniej rannych, mniej zabitych. Autonomiczne pojazdy to największy krok poprawiający bezpieczeństwo na drogach ostatnich lat - powiedział Hakan Samuelsson podczas seminarium w Londynie zatytułowanym: "Przyszłość samochodów autonomicznych – a ich wpływ na ubezpieczenia komunikacyjne".

Peter Shaw, dyrektor generalny w Thatcham Research, powiedział: – Producenci pojazdów przewidują, że technologia samochodów autonomicznych pozwoli kierowcom "uwolnić się" od konieczności prowadzenia pojazdu na niektórych odcinkach ich podróży około roku 2021. Bez wątpienia ilość zdarzeń drogowych również dramatycznie zmaleje. Mieliśmy już okazję potwierdzić tą tezę w przypadku systemu samoczynnego awaryjnego hamowania (AEB) w wielu nowych samochodach. Badania przeprowadzone w USA przez NHTSA przewidują, że do 2035 roku ilość zdarzeń drogowych spadnie o 80%. Co istotne w przypadku, kiedy jednak wypadku nie da się uniknąć prędkość będzie znacznie mniejsza niż w przypadku samochodów nie wyposażonych w system jazdy autonomicznej – co znacząco zredukuje skutki zdarzenia.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: