SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Rząd chce inwigilować TIR-y i nakładać nawet 20 000 złotych kary!

Rząd chce inwigilować TIR-y i nakładać nawet 20 000 złotych kary!

14.11.2016, godz. 11:24
Ciężarówka, transport
foto: SE/EAST NEWS

Resort finansów pracuje nad ustawą, która w ciągu dekady ma przynieść około 100 miliardów złotych wpływów do budżetu. Tym razem na celowniku są nieuczciwe firmy transportowe, a nieprawidłowości naprawi... monitorowanie i inwigilacja TIR-ów!

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w teorii już w styczniu przyszłego roku miałaby wejść w życie ustawa wymagająca od firm transportowych rejestracji przewozu paliw, alkoholu i tytoniu. Dane trzeba będzie wprowadzić do systemu najpóźniej trzy godziny przed wyjazdem zestawu na drogi. Dostęp do informacji będzie miał fiskus, służby celne, policja i służby specjalne.

Zobacz też: Nowe stawki akcyzy 2017 – import aut będzie nieopłacalny

Takie działanie spowodowane jest ogromnymi nieprawidłowościami w odprowadzaniu podatku akcyzowego i VAT. W poprzednim roku na samym tylko paliwie resort finansów stracił 6,33 miliarda złotych. Zewnętrzni analitycy twierdzą, że skala problemu jest znacznie większa. Przedstawiciele branży uważają jednak, że zmiany w prawie nie zlikwiduje szarej strefy, a będą stanowić dodatkowy problem dla firm transportowych.

Uwagę przyciągają przewidziane kary. Jeśli wprowadzone przez przewoźnika dane nie będą zgadzać się z rzeczywistym ładunkiem (lub w ogóle firma nie dokona rejestracji), zapłaci on 46% netto rzeczywistej wartości ładunku. Gdy kierowca zapomni potwierdzić danych przed wyjazdem, kara wyniesie 5 tysięcy złotych.

20 tysięcy złotych mandatu przewidziano, gdy obowiązkowy rejestrator GPS będzie wyłączony lub... rozładują mu się baterie. Co ciekawe, na urządzenia zostanie rozpisany przetarg, a koszt takiego rejestratora to (w abonamencie) około 500 złotych miesięcznie.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: