SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Rządowy bat na kierowców pijaków! Blokada alkoholowa w aucie na trzy lata

Rządowy bat na kierowców pijaków! Blokada alkoholowa w aucie na trzy lata

17.04.2014, godz. 10:24
obowiązkowy alkomat w samochodzie
foto: materiały prasowe

Obowiązkowa blokada alkoholowa w pojazdach osób skazanych za jazdę po pijanemu. Oprócz tego, uznawanie przestępstwem prowadzenia samochodu mimo zakazu. Wprowadzenie takich kar przewiduje nowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

Projekt, który trafił właśnie do konsultacji publicznych, przewiduje wprowadzenie nowych, ostrzejszych kar. Kierowcy, którzy odzyskają prawo jazdy po wcześniejszym jego odebraniu za jazdę po alkoholu, będą mieli obowiązek wyposażyć swoje auto w tzw. Alcolock, czyli blokadę alkoholową. W razie wykrycia nietrzeźwości uniemożliwi ona kierowcy uruchomienie pojazdu.

Przeczytaj też: Pościg policji za szaleńcem na A4! Poskutkowało dopiero przestrzelenie opon - WIDEO

Na nowo otrzymanym prawie jazdy będzie widniała informacja, że uprawnia ono do prowadzenia jedynie pojazdów wyposażonych w blokadę alcolock. Za urządzenie i jego montaż, podobnie jak za coroczne badania techniczne, zapłaci właściciel pojazdu. Kierowca będzie miał obowiązek posiadania przy sobie dokumentu stwierdzającego sprawność blokady.

Osoby, które złamią zakaz, i mimo braku uprawnień wsiądą za kierownice samochodu bez wymaganej blokady, utracą ponownie prawo jazdy na rok. Po tym okresie będzie obowiązywać je ponownie nakaz jazdy przez 3 lata z alcolockiem.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: