SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Rolls-Royce cara Mikołaja II na licytacji - ZDJĘCIA

Rolls-Royce cara Mikołaja II na licytacji - ZDJĘCIA

11.07.2013, godz. 00:56
Rolls-Royce Silver Ghost cara Mikołaja II
foto:

Kolekcjonerzy z całego świata mają możliwość kupna niezwykłego pojazdu należącego kiedyś do wschodnioeuropejskiego monarchy - Mikołaja II, będącego ostatnim carem Rosji. Historia tego auta jest równie ciekawa, co życie jego pierwszego posiadacza.

Car Mikołaj II posiadał za życia w garażu m.in. Rolls-Royce'a Silver Ghost z roku 1914. Oznacza to, że mógł się nim nacieszyć zaledwie trzy lata. Auo po zamordowaniu monarchy przez bolszewików 17 lipca 1918 roku, trafiło do Las Vegas, gdzie służyło jako auto pokazowe w jednym z licznych kasyn.

Późniejsze losy pojazdu nie są do końca znane, wiadomo jedynie, że po latach został odnaleziony w zbiorach pewnego niemieckiego kolekcjonera. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, iż był on trzymany w bunkrze przeciwatomowym w podziemiach dworu, należącego do milionera.

>>> Ferrari 330GT Johna Lennona wystawione na sprzedaż <<<

Wystawiony na aukcję egzemplarz jest napędzany benzynowym silnikiem o pojemności 7.4-litra, który wytwarza około 50 KM mocy, natomiast przebieg samochodu to 74 881 kilometrów. Szacuje się, że luksusowe auto warte jest około 5.5-miliona euro, jednak za ile naprawdę zostanie sprzedane nie wie nikt. Unikatowość Rolls-Royce'a i wartość historyczna mogą skutecznie wywindować cenę.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: