SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Samochód sterowany przez smartfona? JLR stworzył taką aplikację

Samochód sterowany przez smartfona? JLR stworzył taką aplikację

16.06.2015, godz. 16:15
zdalnie sterowany samochód
foto: Land Rover

Innowacje jakie mogą znaleźć się w dzisiejszych samochodach, zaczynają już powoli przekraczać nasze najśmielsze wyobrażenia. JLR zaprezentował samochód sterowany zdalnie za pomocą aplikacji na smartfona.

To niesamowite, ale prawdziwe! Brytyjczycy wymyślili aplikację, dzięki której przez telefon sparowany z samochodem, można zdalnie sterować autem. Wozem doświadczalnym został Range Rover Spor, który został wystawiony na próbę w terenie bez kierowcy w środku. To pozwoliło prowadzącemu wyjść z auta i ocenić sytuację w jakiej pojazd się znajduje, a zamiast wsiadać z powrotem do wozu, wystarczyło wyjąć telefon i dalej bezpiecznie poprowadzić auto już zdalnie.

Zobacz też: TEST nowego Land Rover Discovery Sport Si4 HSE Luxury

Jak to jest w ogóle możliwe, że pojazd może pojechać bez człowieka? Otóż nowoczesne auta potrafią być tak zaawansowane technicznie, że za wszelkie manewry i operacje odpowiada już tylko wsparcie elektroniczne. Biegów nie trzeba zmieniać samemu bo jest automat, a wspomaganie to nie hydraulika, a elektrycznie dozowana siła przekładni. Podobnie za sprawą elektrycznego impulsu działa reakcja na gaz i hamulec.

WIDEO - Range Rover Sport sterowany smartfonem

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: