SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Samochodem mającym 20 lat nie wjedziesz do Paryża! Kiedy wchodzi nowy przepis?

Samochodem mającym 20 lat nie wjedziesz do Paryża! Kiedy wchodzi nowy przepis?

03.06.2016, godz. 15:52
Paryż
Paryż foto: EAST NEWS

Restrykcje dotyczące poruszania się starszymi samochodami i motocyklami po Paryżu zostają zaostrzone. Działania władz są bardzo radykalne. Tym razem nie chodzi już tylko o wpływające na zwiększenie smogu pojazdy z silnikami diesla, ale o wszystkie samochody mające 20 lat lub więcej oraz motocykle liczące 16 lat.

Zmotoryzowani mieszkańcy Paryża nie mają łatwego życia. Obostrzenia dotyczące kierowców już z dniem 1 lipca 2016 roku staną się jeszcze bardziej rygorystyczne. Ze względu na znaczne zanieczyszczenie powietrza, z zakazami wjazdu do miasta w dni powszechne, spotkają się właściciele osobowych samochodów zarejestrowanych przed dniem 31 grudnia 1997 roku oraz motocykliści i motorowerzyści poruszający się na sprzętach zarejestrowanych przed 1 czerwca 1999 roku. Ponadto do miasta nie wjadą vany i lekkie busy zarejestrowane przed 30 września 1997 roku, a także kierujący autobusami i ciężarówkami zarejestrowanymi przed 30 września 2001 roku.

Sprawdź: Walka ze smogiem przenosi się na krakowskie drogi

Co więcej, paryscy włodarze uznali, że do 2020 roku zakaz obejmie motocykle zarejestrowane przed rokiem 2004 oraz samochody przed rokiem 2011. Reasumując już za 4 lata na drogach Paryża zobaczymy w ciągu dnia najwyżej 10-letnie pojazdy. A co z nocą? Posiadacze pojazdów uznawanych za stare, będą mogli nimi wyjeżdżać na ulice od poniedziałku do piątku w godzinach 20-8 oraz w weekendy.

Samochody jeżdżące po Paryżu będą kategoryzowane. Na auta trafią specjalne naklejki, których kolor będzie wskazywał na jedną z klas emisji spalin (kategorie od 1 do 6). Zdaniem władz, takie winiety pozwolą na lepsze filtrowanie ruchu ulicznego w stolicy Francji. Szacuje się, że dzięki nowym przepisom obecny ruch miejski Paryża zostanie rozładowany o około 10 procent. Za brak posiadania winiety kategoryzacyjnej będą nakładane kary.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: