SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Sekundniki trafią na drogi lecz rewolucji nie będzie

Sekundniki trafią na drogi lecz rewolucji nie będzie

30.05.2017, godz. 14:45
sygnalizacja świetlna, czerwone światło
foto: Super Express

Już od pierwszego lipca 2017 roku sekundniki na światłach staną się legalne. Uwielbiane przez kierowców, a zwalczane przez ekspertów urządzenia pojawią się na ulicach miast. Nie oczekujmy jednak rewolucji.

Sekundniki wskazujące cykl świateł i długość postoju są stosunkowo popularne za granicą, jednak w Polsce należą do rzadkości – jest ich tylko 180, a ich montaż nie ma żadnych podstaw prawnych. Jeszcze w zeszłym roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa sceptycznie podchodziło pomysłów nowelizacji przepisów.

Zobacz też: Patrole drogówki z terminalami kart płatniczych

Jak twierdził resort, przeprowadzone wcześniej badania potwierdzały, że sekundniki powodowały podejmowanie przez kierowców większej liczby niebezpiecznych manewrów. Podobne wyniki uzyskano w ramach kolejnych testów w jednym z miast w 2014 roku. Kierujący pojazdami częściej pokonywali skrzyżowanie na czerwonym świetle, przejeżdżali też przez nie szybciej.

Rozporządzenie opisujące szczegółowe warunki techniczne tego typu urządzeń zostało jednak finalnie podpisane, a teraz pozostaje tylko czekać na jego wejście w życie. Nie spodziewajmy się jednak rewolucji.

Pisaliśmy o: Taryfikator mandatów drogowych 2017j

Sekundniki będą instalowane z inicjatywy (i budżetu) Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starosty czy prezydenta miasta na prawach powiatu. W wielu przypadkach brakuje pieniędzy na naprawę dróg, a co dopiero na sekundniki.

Co więcej, ponad 90% sygnalizacji na drogach pod opieką Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest typu akomodacyjnego, czyli ich cykl świateł reaguje na zmiany w natężeniu ruchu. Instalacja tam sekundników może wprowadzać kierowców w błąd. Pozostaje więc mieć nadzieję, że kilka z nich pojawi się przynajmniej w miastach.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: