SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Skoda 935: niezwykły klasyk odrestaurowany

Skoda 935: niezwykły klasyk odrestaurowany

04.08.2015, godz. 14:29
Skoda 935
Skoda 935 foto: Skoda

Czeska marka samochodowa odrestaurowała niezwykłego klasyka. Chodzi dokładnie o samochód Skoda 935, który jest prawdziwą perełką w historii czeskiej motoryzacji.

Skoda 935 to doskonały przykład nacisku, jaki był kładziony na optymalizację aerodynamiki już w latach 30. XX wieku. Model ten to jedyny zachowany do dzisiejszych czasów prototyp. Pierwszy raz pokazano auto w 1935 r. podczas paryskiej wystawy samochodowej. Skoda 935 już wtedy wzbudziła wielkie poruszenie swoim opływowym kształtem i niewielką masą (dzięki zastosowaniu aluminium waga wynosiła 1170 kg).

Zobacz: Światowy Zlot Miłośników Citroena 2CV w Toruniu

Do napędu prototypowej 935-tki służyła 4-cylindrowa jednostka typu boxer, z dwoma gaźnikami Zenith. Jak na tamte czasy była to nowoczesna konstrukcja, ponieważ wyposażono ją w chłodzenie cieczą. Moc jednostki Skody 935 to 54 KM, a prędkość maksymalna wynosiła około 140 km/h. Projektanci umieścili silnik przed tylną osią, aby zoptymalizować trakcję i zmniejszyć wibracje.

Moc z 4-cylindrowego silnika trafiała na tylne koła poprzez półautomatyczną skrzynię Cotal o czterech przełożeniach. W początkowej fazie projektu, nietypowo umieszczono zbiornik paliwa. Jego miejsce było wewnątrz rury centralnej – podstawowego elementu nośnego konstrukcji auta. Później przeniesiono go tuż za chłodnicę dla lepszego rozkładu mas pomiędzy osiami.

Obecnie klasyczną Skodę 935 można oglądać w muzeum Skody w Mladej Boleslav.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: