SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Skoda Octavia świętuje! 20 lat czeskiego bestsellera

Skoda Octavia świętuje! 20 lat czeskiego bestsellera

06.09.2016, godz. 10:51
Skoda Octavia świętuje! 20 lat czeskiego bestsellera
Skoda Octavia foto: Skoda

Dwadzieścia lat temu rozpoczęto produkcję Skody Octavii. To właśnie ten model stał się najważniejszym dziełem w całej historii marki z Mlada Boleslav i pozwolił na dalszy rozwój i podbój rynku.

Projekt Skody Octavii oficjalnie rozpoczął się już w 1992 roku, około rok po przejęciu firmy przez Volkswagena. Bazowała ona na platformie używanej przez całą grupę VAG, na której oparto między innymi Golfa IV czy też Audi A3. Specjalnie dla tego modelu od początku 1995 roku budowano nową fabrykę, otwartą po 18 miesiącach przez samego Vaclava Havla.

Przewagą Skody Octavii nad konkurentami było nadwozie w formie liftbacka oraz całkiem spory bagażnik o pojemności 528 litrów. Na początku dostępne były tylko dwa silniki benzynowe oraz jeden turbodiesel. Produkcja zakończyła się dopiero pod koniec 2010 roku, po stworzeniu ponad 970 000 liftbacków i 470 000 kombi, które to dołączyły do oferty w maju 1998 roku.

Zobacz też: Skoda Kodiaq: wymiary, silniki, wyposażenie, wszystko co wiemy o SUV-ie

Druga generacja pojawiła się już w 2004 roku. Kontynuowała ona sukces poprzedniczki, znajdując prawie 2,5 miliona nowych właścicieli. Ona również dość długo utrzymywała się na rynku, będąc zastąpioną dopiero w 2013 przez trzecią generację. Tę z kolei oparto na modularnej platformie MQB.

Łącznie sprzedano ponad 5 milionów egzemplarzy Skody Octavii. To najlepszy wynik należący do jednego modelu w całej, ponad 100-letniej historii Skody. Kompakty wyjeżdżają nie tylko z Czech: na drogi trafiają wprost z linii w Chinach, Indiach, Rosji czy Kazachstanie.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: