SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Skoda z liczbą 1,2 mln aut wyposażonych w silniki 2.0 TDI z fałszującym programem

Skoda z liczbą 1,2 mln aut wyposażonych w silniki 2.0 TDI z fałszującym programem

29.09.2015, godz. 08:42
Skoda Superb FL 2013
foto: zdjęcia własne

Oprogramowanie umożliwiające fałszowanie wyników testów spalin w silnikach 2.0 TDI typu EA 189, trafiło do 1,2 mln samochodów marki Skoda. Taką liczbę podał oficjalnie w poniedziałek 28 września Jozef Balaż - rzecznik czeskiej firmy należącej do koncernu Volkswagen AG.

Afera dotycząca Grupy Volkswagena została spowodowana fałszowaniem danych o emisji szkodliwych substancji. Jak ustalili Amerykanie, emisja tlenków azotu potrafi przekraczać podczas badań dawkę od 8 do nawet 40 razy większą, niż przewiduje norma. Volkswagen AG przyznał się do zarzutów i potwierdził, że takie motory zawierające oszukańcze oprogramowanie, niespełniające ekologicznych wymagań, pracują w około 11 mln aut na całym świecie.

Sprawdź: Były prezes Volkswagena Martin Winterkorn stanie przed sądem

Znamy już coraz więcej dokładniejszych liczb, mówiących o ukrywanej toksyczności diesli EA 189 spełniających normę Euro 5. Oszukańcze oprogramowanie zostało zainstalowane w 5 mln samochodów osobowych Volkswagena, w 2,1 mln pojazdów Audi oraz w 1,2 mln aut marki Skoda. W przypadku Skody problem dotyczy modeli Octavia, Superb i Yeti.

Jednostka napędowa o kodzie EA 189 była produkowana w latach 2009-2014. Są to wysokoprężne motory czterocylindrowe z rodziny 2.0 TDI, z turbodoładowaniem i technologią Common Rail wtrysku bezpośredniego, spełniające normę EURO 5.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: