SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Skyactiv-X. Mazda łączy benzynę z dieslem!

Skyactiv-X. Mazda łączy benzynę z dieslem!

09.08.2017, godz. 10:44
Mazda CX-5 2.2 SKY-D 150 KM 6MT 4x4 i-ACTIV AWD SkyENERGY
Mazda CX-5 2.2 SKY-D 150 KM 6MT 4x4 i-ACTIV AWD SkyENERGY foto: SuperAuto24.pl

Mazda pochwaliła się swoją strategią rozwoju do 2030 roku. Japoński producent dalej zamierza rozwijać technologię silników spalinowych, przez co w najbliższym czasie mogą one... stracić świece zapłonowe! Jak będą więc działać?

Do 2030 roku Mazda chce zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do połowy wartości emitowanych w 2010 roku. Nie zamierza jednak wskakiwać wyłącznie na rynek samochodów elektrycznych, woli również poświęcić się rozwojowi jednostek benzynowych. Tradycyjne silniki jeszcze przez długi czas będą montowane w samochodach – przynajmniej tak twierdzą przedstawiciele marki.

Zobacz też: TEST Mazda CX-5 2.2 SKY-D 150 KM 6MT 4x4

Nowa rodzina silników Skyactiv-X będzie wykorzystywała tradycyjną mieszankę paliwowo – powietrzną, lecz nie będzie ona odpalana przy pomocy zwykłej świecy zapłonowej. Zamiast tego, pod wpływem kompresji benzyna ma eksplodować samoczynnie – tak jak w jednostkach wysokoprężnych. Silnik będzie miał oczywiście turbosprężarkę.

Jak twierdzi Mazda, motory z taką technologią będą generowały nawet o 30% więcej momentu obrotowego, o tyle samo wzrośnie też wydajność (w porównaniu do obecnej rodziny Skyactiv).

Do 2020 roku Mazda chce również rozwinąć swoją technologię autonomicznych pojazdów. Biorąc pod uwagę, że kilka dni temu rozpoczęła współpracę z Toyotą, termin wydaje się możliwy do dotrzymania.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: