SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Solaris z umową na elektryczne autobusy w Warszawie: koniec głośnego przetargu – ZDJĘCIA

Solaris z umową na elektryczne autobusy w Warszawie: koniec głośnego przetargu – ZDJĘCIA

18.12.2014, godz. 11:43
Solaris Urbino 12 electric
Solaris Urbino 12 electric foto: Solaris Bus & Coach

Po wielu miesiącach zamieszania i batalii sądowych Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie podpisały umowę z Solaris Bus & Coach na dostarczenie 10 autobusów z napędem elektrycznym. Elektryczne pojazdy wyjadą na stołeczne ulice w połowie 2015 roku.

30 lipca 2014 roku Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że oferta chińskiej firmy BYD, posiadała rażąco niską cenę i została ostatecznie odrzucona. Dopiero 16 grudnia 2014 roku została podpisana umowa pomiędzy MZA Warszawa a bolechowskim Solarisem. Jest to pierwszy tej wielkości zakup w Polsce. Ekologiczne wozy zostaną wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, monitoring czy internet.

Zobacz też: Solaris wygrał z BYD-em: finał przetargu na autobusy elektryczne dla Warszawy

Autobusy, które trafią do stołecznego przewoźnika w maju i czerwcu 2015 roku, będą 12-metrowymi pojazdami. Napęd opiera się na silnikach trakcyjnych o mocy 218 KM (160 kW). Pojemność baterii to ponad 200 kWh. Elektryczne Solarisy ładowane będą metodą plug-in z ładowarki o mocy 120 kW. Przewoźnik zlecił takie zaprojektowanie pojazdów, które pozwoli zainstalować później system szybkiego ładowania dachowego –  poprzez pantograf.

Czytaj też: Solaris przegrał z Chińczykami! Afera wokół przetargu na autobusy dla Warszawy

Przedstawiciele stołecznego przewoźnika zaznaczają, że do końca 2016 roku po warszawskich ulicach poruszać się ma co najmniej 30 autobusów elektrycznych.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: