SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Sprawdzanie punktów karnych w internecie (prawie) działa!

Sprawdzanie punktów karnych w internecie (prawie) działa!

29.03.2017, godz. 15:42
punkty karne
foto: x-news

Usługa pozwalająca sprawdzić stan punktów karnych bez wychodzenia z domu miała zostać uruchomiona 1 kwietnia. Pod względem technicznym jest ona gotowa. Na przeszkodzie stoją jak zwykle kruczki prawne.

Aby usługa ruszyła pełną parą wymagane są poprawki w przepisach dotyczących zagadnień administracyjnych. Nowelizacje zostały już podpisane przez Prezydenta RP, a po wejściu ich w życie odpowiednia strona zostanie udostępniona kierowcom. Nastąpi to 24 kwietnia 2017 roku.

Zobacz też: Masz punkty karne? Ubezpieczyciele podniosą ci OC!

Oczywiście nie obędzie się bez pewnego rodzaju ograniczeń związanych z wdrażaniem w życie systemu CEPiK 2.0. Po uruchomieniu usługi na stronie www.obywatel.gov.pl stan konta sprawdzą tylko ci, którzy mają mniej niż 23 punkty karne. Pełną sprawność system uzyska w czerwcu 2018 roku (wtedy startuje CEPiK), lecz nie bylibyśmy zdziwieni, gdyby termin ponownie się przesunął. Miało to już miejsce kilka razy w przeszłości.

W chwili obecnej ilość punktów karnych możemy sprawdzić tylko na komendzie policji. Gdy usługa internetowa ruszy, dostęp do niej będzie możliwy tylko z tak zwanym profilem zaufanym. Aby go uzyskać można złożyć podanie przez internet bądź – co jest o wiele łatwiejsze – wykorzystać mobilną bankowość. Instytucje finansowe pozwolą bowiem na uzyskanie tego typu profilu.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: