SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news SsangYong prowadzi testy samochodu autonomicznego

SsangYong prowadzi testy samochodu autonomicznego

16.11.2015, godz. 09:41
SsangYong prototyp auta autonomicznego
SsangYong prototyp auta autonomicznego foto: SsangYong

Kiedyś autonomiczne pojazdy pojawiały się tylko w filmach o fantastycznej tematyce. Dziś auta potrafiące jeździć bez udziału kierowcy to już nie marzenia, ale fakt. Producenci motoryzacyjni pokazują kolejne prototypy i czekają na odpowiednie regulacje, dopuszczające takie maszyny do ruchu. Własne testy prowadzi nawet koreański SsangYong.

Od czerwca 2014 roku SsangYong prowadzi badania nad autem autonomicznym wspólnie z Koreańskim Instytutem Technik Motoryzacyjnych (KATECH). Owocem prac jest samochód samosterujący oparty o model SsangYong Korando C. Maszyna pozytywnie przechodzi testy m.in. na zmianę prędkości na prostej drodze, zakręcanie, unikanie przeszkód oraz innych. SsangYong dąży do wprowadzenia autonomicznego modelu na koreańskie drogi do roku 2020.

Przeczytaj: TEST SsangYong Tivoli 1.6 2WD 6AT: dogonić Europę

Przy okazji testów autonomicznego auta, SsangYong rozwija swój pojazd w pełni elektryczny. Jest nim SsangYong Tivoli EVR. Model ten powstał pierwotnie w ramach narodowego programu rządowego. Samochód napędza silnik elektryczny o mocy 80kW i zasilany jest akumulatorem litowo-polimerowym o pojemności 25kWh. Dzięki zastosowaniu technologii zwiększenia zasięgu pojazd może przejechać 400 km (przy prędkości maksymalnej 150 km/h). Dodatkowo, samochód przejechał 125 km wyłącznie w trybie elektrycznym. SsangYong planuje rozpoczęcie masowej produkcji model Tivoli EVR w roku 2019.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: