SuperAuto moto news Straż miejska wypowiedziała wojnę wrakom zalegającym na ulicach

Straż miejska wypowiedziała wojnę wrakom zalegającym na ulicach

18.07.2016, godz. 16:49
Chevrolet Aveo, Straż Miejska
foto: Straż Miejska

W pierwszej połowie 2016 roku znacznie wzrosła liczba samochodów usuniętych z warszawskich ulic. Łącznie odholowano ponad 1300 porzuconych pojazdów. Na tym jednak nie koniec. Straż miejska zapowiada, że jeszcze bardziej zintensyfikuje działania.

Strażnicy miejscy będą reagować na każdy sygnał o porzuconym aucie. Oprócz tego, będzie jeszcze więcej kontroli, które już teraz powodują, że codziennie z ulic Warszawy znikają wraki samochodów. W pierwszej połowie 2016 roku odholowano 1307 pojazdów. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2015, liczba ta wzrosła i niemal 12 procent.

Z informacji podanych przez RMF FM, 679 "wraków" usunięto po dyspozycjach wydanych przez strażników miejskich. Czynności podjęte przez funkcjonariuszy doprowadziły do usunięcia 597 "wraków" przez ich właścicieli, a w kolejnych 31 przypadkach właściciele doprowadzili auta do stanu użytkowego.

Kolejne obszary miasta objęliśmy intensywnymi kontrolami, słuchaliśmy też wskazówek mieszkańców. Wynik - nasze działania zmobilizowały co drugiego właściciela "wraku", który albo go usunął, albo przywrócił do stanu wskazującego, że jest używany. Natomiast w pozostałych przypadkach wydawaliśmy dyspozycje usunięcia pojazdów na parkingi strzeżone. Bezzwłocznie czynności te były podejmowane, kiedy "wrak" mógł stanowić zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Auta te były często w takim stanie, że trudno było rozpoznać ich markę, kompletnie zniszczone, z wyciekającymi płynami eksploatacyjnymi, służące za "zbiorniki" na odpady - mówi Elżbieta Olak Kierownik Referatu ds. Pojazdów.

Zobacz też: Szczyt NATO to żniwa dla straży miejskiej. Odholowano setki samochodów

Najwięcej nowych spraw w I półroczu 2016 roku założono na terenie Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. To obszar działania II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej  (22,7% wszystkich spraw). Natomiast w porównaniu do I półrocza 2015 roku najwyższy - aż 57,5% - wzrost wszczętych nowych spraw odnotowano na terenie działania VI Oddziału Terenowego (Praga Płn., Targówek, Białołęka).

Jeszcze niedawno strażnicy miejscy sami "walczyli z wrakami". Dziś mamy sprzymierzeńców - mieszkańców, którym tak samo jak nam zależy na tym, aby uporządkować przestrzeń publiczną i "oczyścić" ją z wraków. Coraz częściej mieszkańcy wskazują nam miejsca gdzie pojazdy zostały porzucone. Informacja od mieszkańców stanowi uzupełnienie własnych działań kontrolnych, które codziennie realizujemy - mówi Elżbieta Olak Kierownik Referatu ds. Pojazdów.

Kiedy straż miejska może sprzątnąć wrak?

Według art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Przeprowadzenie czynności w związku z art. 50a warunkowane jest spełnieniem równocześnie dwóch przesłanek. Pojazd musi zostać zakwalifikowany jako nieużytkowany lub pozostawiony bez tablic rejestracyjnych i powinien znajdować się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. W przypadku, gdy pojazd jest zlokalizowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, prowadzenie czynności w związku z art. 50a  możliwe jest tylko w sytuacji, gdy auto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: