SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Straż miejska wypowiedziała wojnę wrakom zalegającym na ulicach

Straż miejska wypowiedziała wojnę wrakom zalegającym na ulicach

18.07.2016, godz. 16:49
Chevrolet Aveo, Straż Miejska
foto: Straż Miejska

W pierwszej połowie 2016 roku znacznie wzrosła liczba samochodów usuniętych z warszawskich ulic. Łącznie odholowano ponad 1300 porzuconych pojazdów. Na tym jednak nie koniec. Straż miejska zapowiada, że jeszcze bardziej zintensyfikuje działania.

Strażnicy miejscy będą reagować na każdy sygnał o porzuconym aucie. Oprócz tego, będzie jeszcze więcej kontroli, które już teraz powodują, że codziennie z ulic Warszawy znikają wraki samochodów. W pierwszej połowie 2016 roku odholowano 1307 pojazdów. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2015, liczba ta wzrosła i niemal 12 procent.

Z informacji podanych przez RMF FM, 679 "wraków" usunięto po dyspozycjach wydanych przez strażników miejskich. Czynności podjęte przez funkcjonariuszy doprowadziły do usunięcia 597 "wraków" przez ich właścicieli, a w kolejnych 31 przypadkach właściciele doprowadzili auta do stanu użytkowego.

Kolejne obszary miasta objęliśmy intensywnymi kontrolami, słuchaliśmy też wskazówek mieszkańców. Wynik - nasze działania zmobilizowały co drugiego właściciela "wraku", który albo go usunął, albo przywrócił do stanu wskazującego, że jest używany. Natomiast w pozostałych przypadkach wydawaliśmy dyspozycje usunięcia pojazdów na parkingi strzeżone. Bezzwłocznie czynności te były podejmowane, kiedy "wrak" mógł stanowić zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Auta te były często w takim stanie, że trudno było rozpoznać ich markę, kompletnie zniszczone, z wyciekającymi płynami eksploatacyjnymi, służące za "zbiorniki" na odpady - mówi Elżbieta Olak Kierownik Referatu ds. Pojazdów.

Zobacz też: Szczyt NATO to żniwa dla straży miejskiej. Odholowano setki samochodów

Najwięcej nowych spraw w I półroczu 2016 roku założono na terenie Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. To obszar działania II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej  (22,7% wszystkich spraw). Natomiast w porównaniu do I półrocza 2015 roku najwyższy - aż 57,5% - wzrost wszczętych nowych spraw odnotowano na terenie działania VI Oddziału Terenowego (Praga Płn., Targówek, Białołęka).

Jeszcze niedawno strażnicy miejscy sami "walczyli z wrakami". Dziś mamy sprzymierzeńców - mieszkańców, którym tak samo jak nam zależy na tym, aby uporządkować przestrzeń publiczną i "oczyścić" ją z wraków. Coraz częściej mieszkańcy wskazują nam miejsca gdzie pojazdy zostały porzucone. Informacja od mieszkańców stanowi uzupełnienie własnych działań kontrolnych, które codziennie realizujemy - mówi Elżbieta Olak Kierownik Referatu ds. Pojazdów.

Kiedy straż miejska może sprzątnąć wrak?

Według art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Przeprowadzenie czynności w związku z art. 50a warunkowane jest spełnieniem równocześnie dwóch przesłanek. Pojazd musi zostać zakwalifikowany jako nieużytkowany lub pozostawiony bez tablic rejestracyjnych i powinien znajdować się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. W przypadku, gdy pojazd jest zlokalizowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, prowadzenie czynności w związku z art. 50a  możliwe jest tylko w sytuacji, gdy auto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: