SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie. Koniec darmowego postoju w centrum miasta

Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie. Koniec darmowego postoju w centrum miasta

18.11.2015, godz. 13:18
Nowe parkomaty na karty
foto: Eastnews

Rzeszowscy radni miejscy przyjęli cennik i regulamin strefy płatnego parkowania. Po nowym roku parkowanie w wyznaczonych rejonach miasta będzie płatne. Infrastrukturę potrzebną do wprowadzenia strefy płatnego parkowania w Rzeszowie sfinansuje Unia Europejska w ramach programu transportowego.

We wtorek 17 listopada 2015 roku radni miejscy przyjęli regulamin strefy płatnego parkowania oraz jej cennik. Pierwsza godzina parkowania w strefie płatnej będzie kosztowała 2 zł, druga 2,40 zł, a za trzecią zapłać będzie trzeba 2,80 zł. Będzie też możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu za 200 zł.

Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie zostanie podzielona na dwie podstrefy. Pierwsza z nich obejmuje ścisłe centrum Rzeszowa i jest oznaczona kolorem niebieskim. Za pierwszą godzinę parkowania w niebieskiej podstrefie trzeba będzie zapłacić 2 zł; druga godzina to koszt 2,40 zł, trzecia 2,80 zł, czwarta kosztować będzie 2 zł. Maksymalny czas pozostawienia samochodu to cztery godziny, po tym czasie, trzeba będzie odjechać lub przedłużyć postój.

Zobacz też: Za parkowanie na miejskim trawniku grozi mandat

Mieszkańcy śródmieścia Rzeszowa będą płacić miesięczny abonament w wysokości 10 zł za pierwszy i 10 zł za drugi samochód. Jeśli ktoś ma trzy auta, to abonament za trzecie będzie kosztował 100 zł. W przypadku osób, które nie są zameldowane w śródmieściu, radni ustalili abonament miesięczny na parkowanie w strefie płatnego parkowania w wysokości 200 złotych.

Druga podstrefa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie będzie oznaczona kolorem pomarańczowym. Obejmie ona obszar nieco oddalony od centrum miasta. Strefa ta będzie obowiązywać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Stawka za godzinę parkowania w pomarańczowej to 2 złote. Parkomaty będą miały możliwość przyjmowania płatności kartą, gotówką i za pomocą telefonu komórkowego.

Przed wjazdem do strefy płatnego parkowania będą zainstalowane tablice wyświetlające informacje o tym, ile wolnych miejsc jest w danej części strefy. W obrębie całej strefy płatnego parkowania jest w sumie prawie 2,5 tys. Miejsc parkingowych.

Zobacz też: Podwyżka mandatów. Nawet 1000 zł za parkowanie w miejscu dla inwalidów

Radni podczas wtorkowej sesji mieli wiele zastrzeżeń do przygotowanego przez urzędników z Ratusza cennika i regulaminu strefy. Po dyskusji zdecydowali się jednak uchwalić oba dokumenty, ale już zapowiedzieli, że na kolejnej sesji w grudniu będą chcieli wprowadzić poprawki.

Zmiany, które chcą w grudniu wprowadzić radni dotyczyć będą m. in. tego, w jaki sposób ze strefy będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Jak zwrócił uwagę w trakcie sesji Witold Walawender z klubu Rozwój Rzeszowa, obecnie w regulaminie jest zapis dotyczący tego, że osoby niepełnosprawne będą mogły parkować za darmo, ale tylko w miejscach oznaczonych kopertą.

Na grudniowej sesji radni będą wprowadzać do regulaminu strefy płatnego parkowania poprawki dotyczące parkowania w strefie osób niepełnosprawnych i abonamentów dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które posiadają wiele samochodów.

Do dyspozycji kierowców, którzy nie będą chcieli płacić za parkowanie, będą dwa duże bezpłatne parkingi przy hali na Podpromiu. Wprowadzenie strefy płatnego parkowania w Rzeszowie będzie kosztować ponad 11 mln zł.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: