SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news SUV-y rozpychają się łokciami i biją rekordy w Europie

SUV-y rozpychają się łokciami i biją rekordy w Europie

26.02.2016, godz. 14:03
Mitsubishi Outlander 2014 - odświeżony SUV z Japonii już w salonach
foto: Mitsubishi

Jakie samochody są najczęściej wybierane przez Europejczyków? Odpowiedz wcale nie jest taka oczywista. Na rynkach nowych pojazdów nie królują już kompaktowe hatchbacki, a pojazdy typu SUV.

W zeszłym roku europejskie salony dealerskie opuściło około 3,2 miliona SUV-ów (tak wynika z danych instytutu JATO Dynamics). Wynik jest najlepszy w historii segmentu w Europie i pozwolił autom z podwyższonym prześwitem (do jakich zaliczają się też crossovery), na zajęcie pozycji lidera w rankingu sprzedaży. Dalsze statystyki również mogą zostać uznane za optymistyczne. Wysoki wskaźnik zbytu oznacza, że SUV-y osiągnęły 22,5-procentowy udział w rynku. Jednocześnie ich popularność w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 24 procent.

Sprawdź: Najpopularniejszy SUV średniej wielkości w Europie to Volvo XC60

Statystycznie rzecz biorąc Europejczycy najchętniej wybierają kompaktowe crossovery. Ich sprzedaż wyniosła 1,28 miliona sztuk. Z wynikiem na poziomie 1,2 miliona egzemplarzy na drugiej pozycji uplasowały się SUV-y segmentu B. Analitycy dostrzegają duży potencjał w pojazdach sportowo-rekreacyjnych średniej wielkości. W ciągu dwunastu miesięcy roku 2015 ich zbyt osiągnął wartość 470 tysięcy sztuk - jak podaje instytut JATO Dynamics. Segment zanotował jednak aż 42-procentowy wzrost.

Obecny sukces crossoverów jest dziełem budowanym jeszcze od końca lat dziewięćdziesiątych. Modele te już drugą dekadę gruntują swoją pozycję na rynku poprzez dynamiczną rozbudowę oferty. W pierwszej fazie sprzedaży SUV-y brylowały głownie w gronie drogich pojazdów luksusowych. Z czasem zaczęły trafiać do segmentów niższych, co poprawiło ich dostępność. Krokiem milowym dla crossoverów była prezentacja modeli bazujących na pojazdach segmentu C. To one w głównej mierze stymulowały wzrost sprzedaży.

autor: JATO Dynamics zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: