SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news SZOK! 328 tysięcy mandatów w zaledwie 9 miesięcy! Tak łata się budżet w Polsce?

SZOK! 328 tysięcy mandatów w zaledwie 9 miesięcy! Tak łata się budżet w Polsce?

31.10.2014, godz. 14:57
fotoradar, kontrola prędkości
fotoradar, kontrola prędkości foto: Super Express

Żółte fotoradary są znane wszystkim. Polski rząd używa ich do łupienia kierowców! W zaledwie 9 miesięcy 2014 roku GITD wystawił aż 328 tysięcy mandatów! Czy polski rząd znalazł prosty sposób, żeby łupiąc kierowców łatać budżet?

Generalny Inspektorat Transportu Drogowego w ramach automatycznego nadzoru nad ruchem drogowego kontroluje prędkość wszystkich samochodów na polskich drogach. W skład systemu wchodzi obecnie 335 fotoradarów stacjonarnych i 29 nieoznakowanych samochodów. Okazuje się, że całość może być świetną maszynką do generowania ogromnych zysków dla budżetu państwowego. Przez 9 miesięcy 2014 roku pracownicy ITD wystawili łącznie 328 tysięcy mandatów! To o 25% więcej niż w całym 2013 roku!

Przeczytaj też: ITD wprowadza odcinkowy pomiar prędkości! Mamy ostateczną listę lokalizacji

Przyjmując statystycznie, że jeden mandat został wystawiony na 250 zł to łączna kwota wystawionych upomnień to aż 82 miliony złotych! Warto zaznaczyć, że budowa całego systemu pochłonęła niemal 189 mln złotych z czego 160 mln dołożyła Unia Europejska. Do końca 2015 roku na cały automatyczny nadzór nad ruchem drogowym ma funkcjonować 400 fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i 20 urządzeń rejestrujących wjazd pojazdu na czerwonym świetle.

Zobacz też: Kolejny bat na kierowców w Warszawie! Nowe fotoradary na skrzyżowaniu Wołoskiej i Domaniewskiej

Nie wszystkim podoba się działalność GITD. Zdarzają się przypadki niszczenia i kradzieży fotoradarów w samym 2014 roku odnotowano 32 przypadki uszkodzonych urządzeń. Niestety wszystko wskazuje na to, że w legalny sposób polski rząd znalazł prosty i skuteczny sposób żeby łatać polskie finanse. Nam kierowcom nie pozostaje nic innego jak zdjąć nogę z gazu i po prostu zwolnić.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: