SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news SZOK! 9 zł za godzinę parkowania!

SZOK! 9 zł za godzinę parkowania!

22.03.2017, godz. 02:10
parkometr, strefa płatnego parkowania
parkometr foto: Super Express

Kierowcy będą wściekli! 9 zł zamiast 3 zł za pierwszą godzinę postoju w centrach dużych miast i koniec bezpłatnego parkowania w weekendy - takie zmiany proponuje wprowadzić Ministerstwo Rozwoju.

Obecnie w strefach płatnego parkowania pierwsza godzina postoju może kosztować maksymalnie 3 zł. Jednak resort Mateusza Morawieckiego (49 l.) przygotował nowelizację ustawy o drogach publicznych. Wynika z niej, że miasta powyżej 200 tys. mieszkańców będą mogły stosować osobny cennik za parkowanie na "obszarach zabudowy śródmiejskiej" - czyli w centrach. Opłaty "nie będą mogły przekraczać trzykrotności stawek opłat w zwykłej strefie płatnego parkowania" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Spradz też: Płać i płacz - parkowanie w mieście jeszcze droższe

Jeśli prawo wejdzie w życie, rady dużych miast będą więc mogły podnieść cenę postoju w śródmieściach nawet do 9 zł za pierwszą godzinę! Ponadto projekt wprowadza w centrach miast płatne parkowanie w weekendy. Zmiany mogą dotknąć kierowców parkujących w 16 największych miastach w Polsce. Powód nowelizacji? Między innymi dbałość o ekologię. Pozwoli ona "na zmniejszenie ruchu kołowego, który negatywnie wpływa na poziom zanieczyszczenia powietrza" - wyjaśnia ministerstwo.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: