SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Szukasz taniego auta używanego? Opłaca się je kupić w kraju

Szukasz taniego auta używanego? Opłaca się je kupić w kraju

01.02.2017, godz. 14:44
autokomis
foto: EAST NEWS

Brytyjska firma Carsping zbadała ceny pojazdów używanych w różnych krajach świata. Okazuje się, że Polska znajduje się w czołówce państw oferujących najtańsze samochody z drugiej ręki.

Carspring przyjrzał się sytuacji rynkowej w czterdziestu krajach, biorąc pod uwagę ceny samochodów takich marek jak General Motors (w Europie to Opel), Fiat, Ford, Renault, Hyundai i Volkswagen. To pojazdy popularne i znane niemal w każdym zakątku globu. W końcowej klasyfikacji Polska zajęła wysokie, siódme miejsce.

Zobacz też: Rosnące ceny OC – o ile więcej zapłacimy? [TABELA]

Tańsze pojazdy można kupić tylko w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach, RPA i Bułgarii. Samochód z drugiej ręki okazuje się z kolei droższy na Słowacji, Łotwie, w Belgii, Hiszpanii czy Szwecji. Co ciekawe, Niemcy nie zmieściły się nawet w pierwszej dwudziestce.

Na taką sytuację ma wpływ zjawisko gigantycznego importu "używek" – w ubiegłym roku sprowadziliśmy niemal milion samochodów osobowych (tyle samo ile... po otwarciu granic kilkanaście lat temu), a średni wiek takiego auta to aż 12 lat! Jest to spowodowane zapowiadanym wprowadzeniem nowych stawek akcyzy, które sprawią, że importowanie auta nie będzie już tak opłacalne. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Pisaliśmy o: Usunięcie filtra DPF – czy warto ryzykować?

Spoglądając dokładniej w statystyki okaże się, że przykładowy Fiat 500 jest w Polsce warty 30 274 złote, lecz lepiej kupić go na Łotwie lub... w Japonii. Z kolei jeśli szukamy Forda Focusa, warto zerknąć na rynek Bułgarii. Kultowy Volkswagen Golf to wydatek średnio 52 401 złotych. Taniej dostaniemy go w Chorwacji i na Słowacji.

Olbrzymie spadki wartości notują auta sprzedawane w Zjednoczonym Królestwie, lecz jest to spowodowane zamontowaniem kierownicy po prawej stronie.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: