SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Ta ekologiczna opona zrewolucjonizuje rynek!

Ta ekologiczna opona zrewolucjonizuje rynek!

14.10.2016, godz. 11:25
Ekologiczna opona Continental Conti EcoPlus HD3
Ekologiczna opona Continental Conti EcoPlus HD3 foto: Continental

Continental zamierza całkowicie zrezygnować z używania kauczuku naturalnego przy produkcji opon. Materiał który ma go zastąpić to Taraxagum – ekologiczne rozwiązanie uzyskane z mniszka lekarskiego.

Pierwsza opona wykonana z materiałów uzyskanych z mniszka lekarskiego – Conti EcoPlus HD3 - została zaprezentowana podczas tegorocznych targów w Hannoverze. To nie przypadek – opony ciężarowe nie mają łatwego życia. Jej rozmiar to 315/70 R22.5

Zobacz też: Opony do SUV-ów: jakie mają cechy, czym się różnią od tradycyjnych

Materiał na gumę będzie pozyskiwany z nowej odmiany mniszka kok-sagiz, który ma więcej kauczuku oraz biomasy. Może być uprawiany w całej Europie, co więcej, pozwala na uzyskanie większej ilości surowca niż z drzew rosnących w strefie podzwrotnikowej.

Continental zainwestuje 35 milionów euro w placówkę będącą centrum badań oraz miejscem uprawy przemysłowej rośliny w miejscowości Anklam położonej w północno-wschodniej części Niemiec. W planach jest stworzenie całej rodziny opon ciężarowych. Później najprawdopodobniej technika zostanie wykorzystana przy produkcji opon do samochodów osobowych.

Budowa Taraxagum Lab Anklam jest częścią konsekwentnie realizowanej przez nas długoterminowej strategii rozwoju „Wizja 2025”, która wymaga nieustannego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz inwestycji w moce produkcyjne i badawcze. - powiedział Burkhardt Köller, Dyrektor Zarządzający Continental Reifen Deutschland GmbH i szef controllingu w Dziale Opon Continental.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: