SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Toyota udostępnia patenty związane z technologią wodorowych ogniw paliwowych

Toyota udostępnia patenty związane z technologią wodorowych ogniw paliwowych

07.01.2015, godz. 15:20
Toyota Mirai
foto: toyota

Po wprowadzeniu na rynek pierwszego na świecie seryjnie produkowanego samochodu z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe, koncern Toyota Motor Corporation zdecydował się na bezprecedensowy krok w dalszej popularyzacji tego typu pojazdów. Firma nieodpłatne udostępnienia 5 680 patentów, opracowanych przy planowaniu, rozwijaniu i produkcji wodorowego modelu Toyota Mirai.

To niesamowite! Od 6 stycznia inni producenci mogą wykorzystywać osiągnięcia technologiczne Toyoty bez wnoszenia opłat. Toyota uważa, że dzielenie się wiedzą o technologii napędu wodorowego we wczesnej fazie jej komercjalizacji, jest niezbędnym warunkiem powszechnego rozwoju w tej dziedzinie. Koncern zakłada, że pierwszy etap wprowadzania samochodów z napędem wodorowym na rynek będzie trwał do końca 2020 roku.

Zobacz też: Toyota Mirai: pierwszy seryjny samochód z wodorowymi ogniwami paliwowymi

Patenty udostępnione innym producentom dotyczą technologii ogniw paliwowych (1 970 patentów), zbiorników sprężonego wodoru (290 patentów) oraz sterowania systemem (3 350 patentów). Dodatkowo Toyota udostępnia do powszechnego wykorzystania 70 patentów dotyczących stacji tankowania wodoru.

Toyota zawsze wyróżniała się otwartą polityką dzielenia się swoimi osiągnięciami technologicznymi, wielokrotnie odsprzedając innym producentom własne patenty technologiczne. Przy okazji debiutu samochodu z technologią wodorowych ogniw paliwowych firma idzie o krok dalej, udostępniając patenty za darmo.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: