SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Trzy miliony współczesnych samochodów MINI

Trzy miliony współczesnych samochodów MINI

12.12.2016, godz. 14:27
MINI John Cooper Works Clubman
MINI John Cooper Works Clubman foto: MINI

Fabryka MINI w Oxfordzie ma powody do dumy. Od 2001 r. z zakładów wyjechało już 3 miliony współczesnych samochodów MINI. Fabryka osiągnęła ten wynik w jubileuszowym 15. roku produkcji aut MINI, co przy okazji zbiegło się też z rokiem, w którym BMW obchodzi swoje 100-lecie.

Jeszcze 15 lat temu fabryka w Oxfordzie wytwarzała około 300 samochodów dziennie, a dzisiaj z taśm montażowych tego zakładu zjeżdża 1000 pojazdów. Dzięki pracy 4500 osobowej załogi niemal co minutę fabrykę opuszcza jedno nowe MINI. Aż 80% produkowanych w Oxfordzie aut przeznaczonych jest na globalny eksport. Auta trafiają na ponad 110 rynków na całym świecie. Nie udało by się to, gdyby nie wielomilionowe nakłady inwestycyjne Grupy BMW, do której należy marka MINI.

Czytaj: John Cooper Works Clubman: kombi w drapieżnej odmianie

Jubileuszowym 3-milionowym autem zostało MINI John Cooper Works Clubman. Model ten może pochwalić się napędem na cztery koła ALL4 oraz przyspieszeniem do "setki" wynoszącym tylko 6,3 sekundy. Więcej o tym nietypowym szybkim kombi można przeczytać w linku powyżej.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: