SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Unia Europejska dopłaci do zakupu nowego samochodu

Unia Europejska dopłaci do zakupu nowego samochodu

16.09.2014, godz. 13:55
Euro
Dopłaty Unijne foto:

Po raz pierwszy w Polsce możliwe ma być uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup nowego samochodu. Nie jest to jednak inicjatywa polskiego rządu a prywatna, bowiem polski oddział Toyoty wraz z Deutsche Bankiem oferuje europejskie granty dla małych i średnich przedsiębiorców.

Cały system polega na tym, iż przy zakupie pojazdu, który emituje o 20% mniej dwutlenku węgla niż dotychczasowy użytkowany pojazd należy skorzystać z finansowania Deutesche Banku, który udzieli bezzwrotnej dopłaty w wysokości 9 procent wartości zaciąganego kredytu. Warunkiem jest zakup Toyoty lub Lexusa. Wyjściem w stronę klienta jest zapis, że nie musi to być samochód hybrydowy – np. Toyota Prius.

Przeczytaj też: Mobilne bankomaty w Polsce! BMW i3 przyjedzie po twoje pieniądze

Firma, która chciałaby otrzymać wsparcie unijne musi spełnić cztery kroki. Po pierwsze nie zatrudnia więcej niż 250 osób, a roczny obrót nie przekraczać 50 mln Euro. Po drugie należy przedstawić zaświadczenie o zezłomowaniu lub sprzedaży dotychczas posiadanego samochodu. Po trzecie zakupiona Toyota lub Lexus musi emitować co najmniej 20% mniej CO2 niż poprzedni samochód (wyliczane jest to na podstawie dokumentów homologacyjnych pojazdów). Po czwarte należy zaciągnąć kredyt na zakup nowej Toyoty lub Lexusa w Deutsche Banku. Wypłata dofinansowania dokonywana ma być 2 razy w ciągu roku – w lutym i sierpniu. Wszystkie formalności oraz procedury wykonywane są w Salonach.

Łączny budżet  na granty wynosi 40 mln Euro, co pozwoli na dofinansowanie zakupu około 2000 samochodów w 2015 roku.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: