SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Unia przekazuje miliony euro na budowę systemu zarządzania ruchem

Unia przekazuje miliony euro na budowę systemu zarządzania ruchem

25.11.2016, godz. 12:07
Autostrada
foto: Super Express

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pracuje nad wprowadzeniem w życie rozwiązania zwanego Krajowym Systemem Zarządzania Ruchem Drogowym. Kierowcy zyskają sprawdzone źródło informacji o sytuacji na drogach. Na jego uruchomienie przyjdzie nam jednak poczekać.

Obejmująca 1100 kilometrów sieć pozwoli na zbieranie informacji o ruchu na drogach oraz odpowiednie kierowanie pojazdów w przypadku tworzenia się zatorów i korków. Analiza sytuacji umożliwi też skorzystanie z inteligentnych znaków, a co za tym idzie, dynamiczne wprowadzanie ograniczeń prędkości w zależności od warunków pogodowych. Ten element rozpocznie działanie w nieco późniejszym czasie.

Zobacz też: UOKiK bada możliwość zmowy cenowej ubezpieczeń OC

Usługa pojawi się pod koniec przyszłego roku, a ma się opierać na zbieraniu danych przez Krajowy Punkt Dostępowy a następnie rozsyłanie ich do zarządców dróg czy innych odbiorców. Informacje mają trafiać np. do producentów nawigacji GPS.

System ma działać na autostradach A2 oraz A4, części trasy A1 oraz na krajowej „siódemce”. Co więcej, będzie dostępny w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Niemczech czy Słowenii i Słowacji.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: