SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news UOKiK bada możliwość zmowy cenowej w sprawie ubezpieczeń OC

UOKiK bada możliwość zmowy cenowej w sprawie ubezpieczeń OC

23.11.2016, godz. 15:24
Dowód rejestracyjny
Dowód rejestracyjny foto: SuperAuto24.pl

Podwyżki obowiązkowych stawek OC poważnie odbiły się na portfelach kierowców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdza, czy nie jest to wynikiem zmowy cenowej ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

O rozpoczęcie badań poprosili we wtorek politycy Platformy Obywatelskiej. Jak mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK, instytucja zauważyła już wcześniej rosnące stawki ubezpieczeń i razem z Komisją Nadzoru Finansowego przyglądają się sytuacji. Obiektem badania będą ewentualne nielegalne porozumienie między firmami.

Zobacz też: Kary za brak ubezpieczenia OC - zapłacisz nawet 4000 zł!

Pierwsze analizy potwierdzają, że zjawisko rosnących składek na ubezpieczenie OC jest pochodną sytuacji rynkowej z lat ubiegłych. Czynniki powodujące wzrost cen to po prostu próba zwiększenia rentowności składek wobec wypłacanych odszkodowań. Stawki wzrosły o około 40%, lecz w pierwszym półroczu firmy ubezpieczeniowe odniosły 607 milionów złotych straty.

Taki uszczerbek w budżecie wynika również z obowiązku spełniania wytycznych narzuconych przez KNF w związku z likwidacją szkód osobowych. Niewykluczone, że stawki w przyszłym roku wzrosną jeszcze o połowę.

Prezes UOKiKu, Marek Niechciał, stwierdził, że podwyżki są „częściowo uzasadnione”. Wyniki pracy tej instytucji poznamy za kilka tygodni.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: