SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Uwaga kierowcy! Benzyna zdrożeje na wakacje nawet 20 gr na litrze!

Uwaga kierowcy! Benzyna zdrożeje na wakacje nawet 20 gr na litrze!

10.06.2014, godz. 03:10
Benzyna zdrożeje na wakacje!
Benzyna zdrożeje na wakacje! foto: Super Express

Rząd po raz kolejny sięga do kieszeni kierowców. Tuż przed wakacjami ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć nawet o 20 gr na litrze. Wszystko przez podwyższenie opłaty paliwowej.

Opłata paliwowa, obok VAT i akcyzy, jest dodatkowym obciążeniem nakładanym na paliwa. Rząd zdecydował się na podwyżkę opłaty paliwowej, by z tych pieniędzy sfinansować inwestycje kolejowe. Kierowcy będą musieli z własnej kieszeni zapłacić za modernizację polskiej kolei. W związku ze składką na Fundusz Kolejowy opłata paliwowa ma się zwiększyć o 25 zł na 1000 litrów. Teraz, kupując każdy litr paliwa, będziemy wspólnie składali się na PKP.

Przeczytaj też: Jak eksploatować auto, aby posłużyło nam jak najdłużej

- Teoretycznie wzrost opłaty ma być zrekompensowany obniżką akcyzy - tłumaczy Bogusław Kowalski, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. - Natomiast z doświadczenia wiemy, że zwykle zmiana w strukturze kosztów paliwa jest wykorzystywana przez producentów i dystrybutorów do podbicia cen na stacjach paliwowych. W związku z podwyżką opłaty paliwowej ceny oleju napędowego, benzyny i autogazu mogą wzrosnąć nawet o 10-20/gr na litrze - ocenia ekspert.

Kierowcy już są przerażeni

Kamil Ułasiuk (25 l.) z Kornicy (woj. mazowieckie) nie wyobraża sobie, żeby wzrosły ceny paliwa. - To będzie tragedia - mówi. - Już i teraz jest drogo, a kiedy zwiększą opłatę paliwową za benzynę, trzeba będzie zapłacić kilkanaście procent więcej. Jeżeli dojdzie do podwyżki, będę zmuszony zamknąć samochód w garażu. Dlaczego rząd robi podwyżki na wakacje? - pyta.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: