SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Volkswagen czwarty raz z rzędu Rajdowym Mistrzem Świata producentów

Volkswagen czwarty raz z rzędu Rajdowym Mistrzem Świata producentów

31.10.2016, godz. 10:12
Volkswagen Motorsport czwarty raz z rzędu Rajdowym Mistrzem Świata FIA (WRC) producentów
Volkswagen Motorsport czwarty raz z rzędu Rajdowym Mistrzem Świata FIA (WRC) producentów foto: Volkswagen

Volkswagen Motorsport sięgnął czwarty raz z rzędu po tytuł Rajdowego Mistrza Świata FIA (WRC) w kategorii producentów. Volkswagen jest drugim (wcześniej udało się to tylko Citroenowi) producentem w historii WRC, który przez cztery kolejne lata z rzędu zdobywał mistrzowskie tytuły we wszystkich trzech klasyfikacjach - producentów oraz kierowców i pilotów.

Nikt już nie odbierze Volkswagenowi pierwszego miejsca w klasyfikacji producentów. Podczas Rajdu Wielkiej Brytanii Volkswagen postawił kropkę nad "i" w trudnym sezonie 2016 Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC), sięgnął po raz czwarty od 2013 r. po tytuł najlepszego producenta. Do tego sukcesu przyczyniła się załoga Ogier/Ingrassia, która wygrała szósty rajd w tym sezonie. Załogi – Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN) oraz Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (N/N) wygrały dotąd w tym roku po jednym rajdzie.

Przeczytaj: Sebastien Ogier 4 raz z rzędu Rajdowym Mistrzem Świata!

8 wygranych w 12 rajdach – zwycięstwem w Rajdzie Wielkiej Brytanii Volkswagen nie tylko ukoronował udany sezon, ale cztery kolejne niezwykłe lata. 42 zwycięstwa w 51 rajdach sprawiają, że od chwili swojego debiutu w Rajdzie Monte Carlo w 2013 roku Polo R WRC jest autem, które odniosło najwięcej sukcesów w historii. Łącznie World Rally Car z Wolfsburga ma na swoim koncie 85 miejsc na podium. Sukces ten udało się osiągnąć dzięki nadzwyczajnej współpracy całego zespołu – zarówno na miejscu podczas rajdu, jak i w siedzibie Motorsport GmbH w Hanowerze czy z pracownikami działu rozwoju technicznego w Wolfsburgu.

Zobacz: VW Polo R WRC: jeździliśmy najlepszą rajdówką świata!

Ostatni finałowy rajd sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) odbędzie się w Australii (17-20 listopada). W czasie tej rundy szansę na zdobycie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej mają cztery załogi, wśród nich zawodnicy Volkswagena – Andreas Mikkelsen z Andersem Jaegerem. Po Rajdzie Wielkiej Brytanii Norwegowie zajmują trzecie miejsce w MŚ, tracąc 14 punktów do załogi Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai). Podczas jednego rajdu można zdobyć maksymalnie 28 punktów.

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), punktacja:

Kategoria kierowców punkty

1. Sébastien Ogier 247
2. Thierry Neuville 143
3. Andreas Mikkelsen 129
4. Hayden Paddon 126
5. Dani Sordo 119
6. Jari-Matti Latvala 110
7. Mads Østberg 94
8. Ott Tänak 82
9. Kris Meeke 64
10. Craig Breen 36

Kategoria producentów punkty
1. Volkswagen Motorsport 355
2. Hyundai Motorsport 285
3. M-Sport 154
4. Volkswagen Motorsport II 138
5. Hyundai Motorsport N 136
6. DMACK 92
7. Jipocar Czech National Team 18
8. Yazeed Racing 4

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: