SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Volkswagen Golf Country ma już 25 lat

Volkswagen Golf Country ma już 25 lat

22.12.2015, godz. 17:15
Volkswagen Golf Country ma już 25 lat
Volkswagen Golf Country ma już 25 lat foto: Volkswagen

Jednym z przodków popularnych dzisiaj samochodów z rodzaju Sport Utility Vehicle (SUV) był niegdyś Golf Country. Uterenowione auto na bazie popularnego kompaktowego Golfa II Syncro pojawiło się na rynku 25 lat temu i utorowało drogę późniejszym modelom Volkswagena z rodziny Fun, Cross i Alltrack.

W marcu 1989 roku podczas salonu samochodowego w Genewie Volkswagen zaprezentował studyjnego, terenowego Golfa o nazwie Montana. W 1990 roku wszedł on do seryjnej produkcji jako Golf Country. Model będący podstawą do jego konstrukcji – Golf II Syncro CL – był produkowany w Wolfsburgu. Stamtąd auta wysyłano do Grazu w Austrii, gdzie dokonywano przeróbek: w firmie Daimler Puch, Golfa wyposażano w ramę z rur stalowych, wzmocnione amortyzatory oraz w stalową osłonę podwozia. Prześwit auta wzrastał przy tym do 18 cm. Ponadto z przodu i z tyłu nadwozia montowano orurowanie chroniące przed skutkami zderzeń, koło zapasowe umieszczano natomiast z tyłu, na pokrywie bagażnika. Z przodu drogę rozświetlały nie tylko główne reflektory, ale też dodatkowe lampy oraz światła przeciwmgłowe.

Zobacz również: Top 10: dobra alternatywa dla SUV-a z napędem 4x4

Popyt na to auto nie był zbyt duży. Mimo niewielkiej liczby wyprodukowanych egzemplarzy (zaledwie 7.735 sztuk), w ciągu półtora roku wytwarzania tego modelu powstały dwie wersje specjalne: lakierowany w kolorze „zieleń leśna” Golf II Country Allround z podstawowym wyposażeniem dobranym pod kątem funkcjonalności, oraz tzw. Chrom-Edition. Ta druga wersja była znacznie bardziej elegancka – miała kremową tapicerkę z prawdziwej skóry oraz specjalny czarny lakier, składany elektrycznie dach firmy Webasto oraz chromowane elementy nadwozia. Powstało jedynie 558 modeli tej specjalnej, chromowanej wersji. Jeszcze rzadziej można spotkać jeden z pięćdziesięciu egzemplarzy Golfa Country w specjalnej wersji "Wolfsburg Edition", która miała silnik Golfa GTI i sprzedawano ją jedynie osobom zatrudnionym w koncernie Volkswagen.

Golfowi Country poświęcono specjalną wystawę w AutoMuseum Volkswagena w Wolfsburgu, która będzie czynna do 7. lutego 2016 roku. Współczesnym kontynuatorem tradycji Golfa Country jest Golf Alltrack.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: