SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Volkswagen w tarapatach! Oszustwa na normach emisji spalin w USA

Volkswagen w tarapatach! Oszustwa na normach emisji spalin w USA

21.09.2015, godz. 08:37
Volkswagen Passat - specyfikacja amerykańska
Volkswagen Passat - specyfikacja amerykańska foto: Volkswagen

Volkswagen AG ma poważny problem z samochodami wyposażonymi w silniki diesla, sprzedawanymi na terenie Stanów Zjednoczonych. Amerykańska federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zarzuciła koncernowi manipulowanie pomiarami emisji spalin. Volkswagenowi grozi kara finansowa przekraczająca 18 mld dol.

Potężny niemiecki koncern jest podejrzewany w Ameryce o poważne fałszowanie pomiarów spalin w silnikach wysokoprężnych. EPA zarzuca Volkswagenowi świadome używanie specjalnego oprogramowania, manipulującego pomiary zawartości szkodliwych substancji w spalinach, co jest złamaniem ustawy o ochronie klimatu (Clean Air Act). Trwa obecnie śledztwo w tej sprawie.

Przeczytaj: TEST Volkswagen Passat Limousine B8: król sedanów

Zarzut dotyczy samochodów osobowych wyposażonych w silniki 2.0 TDI. W takich autach oferowanych na terenie USA, oprogramowanie sterujące ma rzekomo rozpoznawać próby badawcze nad emisją spalin, doprowadzając do elektronicznego ograniczania mocy silnika i jednocześnie obniżania norm emisji tlenków azotu. Takie działanie w celu obejścia przyjętych norm jest w świetle prawa nielegalne. Volkswagenowi może grozić kara w wysokości do 37,5 tys. dolarów za każdy zakwestionowany samochód, co łącznie może wynieść nawet ponad 18 miliardów dolarów.

Podejrzewa się, że manipulacyjny proceder dotyczy 482 tysięcy samochodów, a dokładnie modeli: VW Jetta, VW Golf, VW Beetle oraz Audi A3 z roczników 2009-2015 oraz VW Passata z lat 2014-2015.

Sprawdź: TEST Volkswagen e-Golf – w pełni elektryczne Das Auto

Martin Winterkorn pełniący funkcję prezesa Volkswagen AG, wydał w niedzielę 20 września oświadczenie, w którym "głęboko ubolewa nad nadużyciem zaufania klientów i opinii publicznej". Zarządzone zostało też zewnętrzne śledztwo w związku z oskarżeniami amerykańskiej federalnej Agencji Ochrony Środowiska. - Nie tolerujemy i nie będziemy tolerować żadnego naruszania naszych wewnętrznych reguł, ani prawa - powiedział Winterkorn.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: