SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Volvo rozbija nowe XC60 na różne sposoby – WIDEO

Volvo rozbija nowe XC60 na różne sposoby – WIDEO

14.03.2017, godz. 14:03

Volvo to niemal synonim bezpieczeństwa. Nowe XC60 – następca najpopularniejszego SUV-a w historii marki – nie może dać plamy w tak ważnej kategorii. Dlatego też przeszło szereg testów zderzeniowych - oto jak zachowa się auto w różnych scenariuszach.

Producent chwali się, że jego centrum rozwoju w Gotheburgu to najbardziej zaawansowany obiekt w kategorii testów zderzeniowych. To tutaj nowe XC60 przeszło szereg dachowań, stłuczek i zderzeń, zanim jeszcze przejdzie te same eksperymenty w smutnych halach NCAP.

Zobacz też: Czy to nowe Volvo S40? Wyciekł film!

Testy zderzeniowe objęły tradycyjne zderzenie czołowe ze ścianą przy prędkości 56 km/h. Warto zauważyć, że w takim przypadku energię kolizji musi przejąć cała struktura auta – nie da się jej łatwo wytracić. Drugi scenariusz to katorga dla podłużnicy, która zostaje zmiażdżona, lecz jak nietrudno się domyślić, kierowcy i pasażerom nie dzieje się żadna krzywda.

Finalnie XC60 dachowało przy prędkości prawie 50 kilometrów na godzinę. Wygląda to groźnie, lecz dzięki poduszkom (w tym kolanowej) oraz kurtynom, manekiny nie odniosły dużych obrażeń (choć strąciły lusterko).

Volvo oczywiście stawia na uniknięcie wypadku – nowe XC60 samo będzie w stanie zmienić pas gdy pojawi się ryzyko stłuczki (i oczywiście gdy uzna to za bezpieczne).

Oficjalny importer podzielił się już cennikiem nowego XC60 – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: