SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Volvo stawia na hybrydy, elektryki i nowe platformy

Volvo stawia na hybrydy, elektryki i nowe platformy

20.10.2015, godz. 11:15
hybrydowe Volvo
foto: Volvo

Volvo zapowiada znaczne rozszerzenie gamy pojazdów bardziej przyjaznych środowisku. Już za pięć lat co dziesiąte sprzedawane auto ma być modelem hybrydowym lub elektrycznym. Szwedzki producent zapewnia, ze do 2019 roku pojawi się w sprzedaży w pełni elektryczny model.

Volvo prężnie pracuje nad autami zasilanymi wyłącznie energią elektryczną. Taka technologia trafi najpierw do kompaktowej serii 40 nowej generacji, zbudowanej na platformie podwoziowej CMA. Zanim takie auto pojawi się w salonach, klienci tymczasem mogą zakupić jedną z trzech hybryd, z możliwością doładowywania z gniazdka (S60, V60 i XC90).

Przeczytaj też: TEST nowe Volvo XC90 D5 Inscription: król SUV-ów?

W 2016 roku paleta hybrydowa będzie rozszerzona o kolejne debiutujące hybrydy typu plug-in, budowane na nowej platformie SPA. Płyta ta pozwala na umieszczenie w tunelu środkowym sporych rozmiarów baterii, dzięki czemu miejsce w bagażniku nie jest zabierane i rozkład mas jest korzystny. To rozwiązanie zastosowano już w najnowszym modelu XC90 T8 Twin Engine (moc 407 KM, przyspieszenie 0-100 km/h w 5,6 s), a już w 2016 roku pojawi się w S90, a potem odmianie kombi V90.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: