SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych!

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych!

12.01.2017, godz. 12:17
tablica rejestracyjna, rejestracja
Tablica rejestracyjna foto: Super Express

Nie mieliśmy okazji donosić ostatnio pozytywnych informacji – ceny ubezpieczeń rosły, plany nowej akcyzy były szeroko omawiane, a przepisy stały się jeszcze bardziej restrykcyjne dla kierowców. W końcu jednak doczekają się oni długo wyczekiwanych zmian dotyczących tablic!

Nowelizacja prawa została zaproponowana przez posła Piotra Liroya – Marca. Postuluje on, by jedna tablica rejestracyjna na zawsze była przypasowana do danego samochodu. Obecnie "blachy" muszą być zmienione, jeśli przy sprzedaży okaże się, że kupujący pojazd mieszka w innym powiecie niż poprzedni właściciel. Jeden "numer identyfikacyjny" pozwoliłby na łatwiejszą inwentaryzację pojazdów jak i prostsze ustalanie ich historii. To pierwsze ułatwienie.

Zobacz też: Akcyza odbija się na imporcie – szokujące wyniki!

Kolejnym usprawnieniem jest likwidacja sporego pola na adnotacje w dowodzie rejestracyjnym (niemal nieużywanego) i przeznaczenie go na pieczątki otrzymywane w czasie kontroli technicznej. Nie wymuszałoby to tak częstej wymiany tych blankietów.

Ale to nie koniec! Po wprowadzeniu zmian, właściciele np. pojazdów zabytkowych mogliby mieć jedną tablicę rejestracyjną dla całej swojej kolekcji. Wówczas OC opłacane byłoby za najdroższy pojazd z całej grupy, a właściciel i tak przecież jest w stanie kierować tylko jednym z nich. Skorzystaliby na tym również dilerzy, wykorzystujący takie tablice np. w czasie jazdy próbnej.

Wcześniej poseł Piotr Liroy – Marzec proponował, by wprowadzić opcję czasowego wyrejestrowania pojazdu. Projekt spotkał się z szeroką aprobatą, a prace trwają.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: