SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news W Polsce jest około 100 tysięcy aut z grupy Volkswagena, których dotyczy afera spalinowa!

W Polsce jest około 100 tysięcy aut z grupy Volkswagena, których dotyczy afera spalinowa!

25.09.2015, godz. 13:11
Volkswagen California 2.0 TDI 140 KM DSG
Volkswagen California 2.0 TDI 140 KM DSG foto: zdjęcia własne

Szacujemy, że w Polsce problem dotyczy około 100 tysięcy aut z silnikiem 2.0 TDI typu EA 189. Chodzi nie tylko o Volkswagena, ale też inne auta koncernu, czyli Skody, Seata i Audi. Tak aferę spalinową na terenie naszego kraju skomentował Dariusz Balcerzyk, ekspert ds. motoryzacji instytutu badań rynku motoryzacyjnego Samar.

Międzynarodowy skandal dotyczący koncernu Volkswagen AG, związany z oprogramowaniem fałszującym pomiary zawartości szkodliwych substancji w spalinach, może dotyczyć nawet 11 mln aut. W Polsce według szacunków Samaru, takich pojazdów wyposażonych w silniki niespełniające norm czystości, z softem oszukującym wyniki badań, jest około 100 tysięcy.

Sprawdź: Silniki EA 189 - w jakich modelach były montowane

Sprawę volkswagenowskiej afery badają już krajowe instytucje odpowiedzialne za transport i ochronę środowiska. Prawdopodobnie niemiecki producent będzie musiał przeprowadzić w naszym kraju zakrojoną na szeroką skalę akcję naprawczą.

Obecnie poza badaniem jednostek 2.0 TDI, śledczy przyglądają się także uważnie silnikom 3.0 V6 TDI oraz 1.6 TDI. Niemiecki minister transportu przyznał bowiem w czwartek 24 września, że oszukujące oprogramowanie mogło znaleźć się również w motorach 1.6 TDI.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

/źródło wideo: x-news/

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: