SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto moto news W tym kraju od początku roku sprzedano zaledwie 50 aut! Czy kiedyś to się zmieni?

W tym kraju od początku roku sprzedano zaledwie 50 aut! Czy kiedyś to się zmieni?

02.07.2014, godz. 15:57
Kubański samochód
foto: EAST NEWS

Mowa tutaj o Kubie. W ciągu pierwszego półrocza nabywców znalazło tam jedynie 50 nowych samochodów, a wszystko przez absurdalne przepisy regulujące handel autami. Dlaczego na Kubie spotkać można głównie zabytki?

Na początku 2014 zniesiono zakaz kupowania przez mieszkańców Kuby nowych samochodów. To bardzo duża zmiana, bowiem do niedawna Kubańczycy mogli nabywać jedynie samochody wyprodukowane przez 1959 rokiem, czyli przez wybuchem rewolucji.

Dzięki nowym regulacjom, obywatele nie tylko mogą teraz nabyć nowy pojazd, ale na dodatek zniesione zostały ograniczenia ilościowe. Żeby nie było jednak zbyt różowo, każde kolejne auto jest obłożone coraz wyższym podatkiem. Dlaczego jednak auta się nie sprzedają i na drogach nie widać żadnych zmian?

Przeczytaj też: Polacy kupują nowe auta na potęgę! Rekordowa sprzedaż w pierwszym kwartale 2014 roku

Choć mieszkańcy Kuby otrzymali większą swobodę, to niestety niewielu z nich ma szansę z niej skorzystać. Niewiarygodnie wysokie opłaty i podatki sprawiają, że samochody są na Kubie co najmniej czterokrotnie droższe niż na rynku europejskim! A to wszystko przy pensjach wynoszących zaledwie kilkadziesiąt dolarów miesięcznie.

Jeśli wierzyć zapewnieniom kubańskiego rządu, 75 proc. środków zebranych z opodatkowania nowych samochodów ma być przeznaczone na rozwój drogowej infrastruktury.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: